Mesajı Okuyun
Old 16-09-2015, 18:15   #2
Av.muhittinköylüoğlu

Sevgili Stajyer arkadaşım;
Tesadüfen yıllardır girmediğim THS ne bugün giriş yapınca algıda seçicilik denilen olgu gereği yazınızı okudum. Öncelikle kısmen haksızsınız kısmen de haklı. Giriş keseneği avukatlık kanunu gereği zorunludur. Yasada açık hüküm vardır. Tecrübeli avukatların size bunu izah edememesi ya da etmemesi (baro başkanı dahil) normaldir. Çünkü bazı baro başkanları dahil çoğunluk avukatlar konuya ilgisiz ve bilgisizdir.
Ancak önemli olan giriş keseneği almaları değil aldıkları miktardır. Ve de yıllık aidatlardır. İşte bütün mesele budur. Ben şahıs olarak mesleğe başladığım ilk günden bu yana bunun mücadelesini veriyorum. Kısmen de başarılı olduğumu düşünüyorum. Bir çok baroda giriş keseneği ve aidatlar yasaya aykırı olarak belirlenmektedir. Bu arada Barolar birliği keseneğide yasaya aykırı olarak belirlenmekte ya da tahsil edilmektedir. Konu avukatlık kanunu 81md. de düzenlenmiştir. Ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz verebilirim. Ama ya telefon edin ya da mail atın . zira THS ne pek girmediğim için göremem. 0532 252 59 80 mail. mk_koylu@hotmail.com
Madde 81 – Genel Kurulun görevleri şunlardır :
1. Yönetim, disiplin ve denetleme kurulları üyeleri ile baro başkanını ve Türkiye Barolar Birliği delegelerini seçmek,
2. (Değişik: 2/5/2001 - 4667/49 md.) Levhaya, avukatlık ortaklığı siciline yazılacakların giriş keseneğini avukatlar
için en az ikibin en çok sekizbin, avukatlık ortaklıkları için en az yirmibin en çok seksenbin; yıllık keseneğini de, avukatlar
için en az bin en çok dörtbin, avukatlık ortaklıkları için en az onbin en çok kırkbin gösterge rakamının her yıl bütçe
kanununda Devlet memurları için belirlenen maaş katsayısının çarpımı ile elde edilecek miktar oranında tespit etmek ve
bunların ödeneceği tarihleri belirlemek.
iyi günler