Mesajı Okuyun
Old 14-05-2008, 09:54   #3
Av.Ahu Gökçen

Varsayılan nesebin reddi davasında taraflar

Ben yeni düzenlemedeki bu sınırlama nedeniyle; ölen kocanın altsoyu yoksa, anası babasıda yoksa artık dava açamak imkansız hale gelecek ve nesebi kocaya ait olmayan çocuk nedeniyle mirastan hak telep edemeyen kişiller miras dışında kalmaya devam edeceklerdir şeklinde anladım. Peki anası veya babası yaşıyorsa ölen kocanın, bunların dava açması ve kazanması halinde çocuk nedeniyle miras dışına itilen diğer mirasçılar mesela kocanın kardeşleri de hükümden yararlanabilecekler midir? Benim elimdeki dava da koca vefa etmiş, kanuni olmayan yollardan nüfusuna aldığı, evlendiği kadının çocuğundan başka da altsoyuda yok, bu nedenle anası ve kardeşleri miras dışında kalıyorlar. Annesi taradından çucuğa ve eşe bu davayı açarsak, verilen hükümden kardeşler de yararlanabilecek midir? Veya ölen kocanın annesi hayatta olmasaydı sadece kardeşleri olsaydı, kardeşler nesebin reddi davası açamayacaklarına göre, miras üzerindeki haklarını nasıl arayacaklardı, nesebin reddi davasına başvurmadan mirasçılıklarını ispatlayacak başka bir dava açma hakları var mıdır?