Mesajı Okuyun
Old 16-06-2021, 14:03   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ben de yakın zamanlarda bir geçit hakkı davası açtım. Geçit hakkı istediğimiz güzergah üzerinde , bir üzerimizdeki bitişik parsel lehine uzun zaman önce, tapuya şerh edilmeyen ve tarafları arasında düzenlenen, bir "Kullanma izni, geçit izni" benzeri izin verilmiş, şimdilik ulaşamadığımız bir noter sözleşmesiyle. Bu sözleşmeden bahsederek, noterden istenmesini delillerim arasında da belirtmiştim.

Sorum; noter sözleşmesiyle dava dışı bitişik komşu üst parsel lehine noterde düzenlenen sözleşme bulunup da dosyamıza geldiğinde, bu sözleşmede bir bedel belirtilmemiş veya "Bilabedel" olduğu belirtilmişse, bilabedel kaydından da kıyasen yararlanabilir miyiz, ya da düşük bir muhik bedelle, yukarıdaki emsallere kıyasen? (Bedel kararlaştırılmışsa zaten düşüm isteyeceğiz)

Zira geçit hakkı istediğimiz kısım fiilen uzun yıllardır zaten kamuya açık yol olarak kullanılıyor, davalı arsa sahiplerinin taşınmazlarında bu açıdan bir değer kaybı meydana gelmeyecek.

Bizim dava açma nedenimiz ise anayola bağlantımız görünmediğinden ve önceki geçit hakkı da tapuda beyanlar hanesine işlenmediğinden, arsada taşınmaz inşası için belediyeden ruhsat alamamamız, elektrik, su aboneliğini oluşturamamamız. Komşu parsele vaktiyle -muhtemelen noterde düzenlenen sözleşme yeterli görülerek- verilmiş ve evini tamamlamış.