Mesajı Okuyun
Old 27-01-2010, 16:52   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan av.tamer cengiz
Nafaka alacaklarının imtiyazlı alacaklar olduğunu, borçlunun maaşında haciz bulunsa bile sonraki nafaka alacağının borçlunun maaşından öncelikle kesileceğini ve işlemekte olan nafaka alacağının tamamı kesildikten sonra maaşın kalan kısmından birikmiş nafaka yahut başkaca diğer adi alacakların 1/4 oranında kesilmesi gerektiğini biliyoruz.
Peki; borçluınun maaşından halihazırda aylık nafaka kesintisi yapılıyorsa ve bu nafaka borcundan dolayı birikmiş nafaka alacağı da yoksa, üçüncü bir kişinin alacağından dolayı (nafaka alacağından sonra doğan) borçlunun maaşından yeni bir kesinti yapılması istenirse ne olur ?
Nafaka alacağı kesildikten sonra bu yeni maaş haczi istemi uyarınca kalan maaşın 1/4 ü kesilebilir mi ? Yoksa borçlunun maaşından kesinti yapıldığı için istemin reddedilmesi mi gerekir ?
Yanıt verecek meslektaşlarımın yanıtlarının yasal gerekçeli olmasını rica ediyorum. Zira tatmin edilmesi gereken ben değilim, ilgili İcra Müdürü !...
(Not:Fikrini sorduğum bir İcra Müdürü nafaka kesildikten sonra bakiyenin 1/4 nün kesilebileceğini söyledi. Ama bana yasal gerekçe gerekiyor)

Merhabalar;

Burada tartışmıştık, göz atarsanız...

(Bu konuda birden fazla yasa hükmünün birarada değerlendirilmesinden yorum yoluyla çıkarılan bir sonuç olduğundan tek bir "yasal gerekçe" zor )

Saygılarımla...