Mesajı Okuyun
Old 03-08-2022, 17:29   #7
avukat.fks

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Evliliğin iptali için TMK md. 145/2 ya da 3 bulunmalı(akıl hastalığı veya sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunma). Eğer bir rapor yoksa bu durumların evlenme töreni sırasında var olduğunu ispat zor olacaktır.

Bazen kararları anlamak mümkün olmuyor. Ezbere karar veriliyor. Çocuğun zarar görmesiyle ilgili en ufak bir ihtimal varsa her türlü araştırmayı yapmalılar. Bizzat gidip evi, kadını, erkeği incelemeli. Hakimlik bu zaten. Hakimin hiçbir yetki sınırı yok konu çocuksa.

Buraya yazayım da belki okuyan hakim olur. Bir konferansta anlatılmıştı. Kocaeli'de, 4-5 yaşlarında bir çocuk annesinden şiddet gördüğü için koruma altına alınmış. Annesi ısrarla görüşmek istemiş. Psikolog da "anne şefkati" diyerek yalnız görüşmelerine izin vermiş. Sonuçta kadın çocuğu, başını taşla ezerek öldürmüş.

Cevabınız için çok teşekkür ederim meslektaşım. Verdiğiniz örneği okurken kanım dondu. Çok şükür ki bizim olayımızda kamera görüntüleri ve sosyal inceleme raporları da dikkate alınarak geçici velayet babaya verildi, anne sadece hafta sonları belirli saatlerde karakolda görebilecek. Bizim talebimiz de Tek başına görüşmelerinin sakıncalı olacağı, mutlaka gözetim altında kişisel ilişki kurulması yönündeydi.

Kadın eş adli yardım talebinde bulunmuş, ancak avukatı görevi reddetmiş vasi atanması gerektiğine ilişkin baroya dilekçe vermiş. Bazı meslektaşlarım evliliğin iptali yoluna niye gitmedin ki deyice buradan sizlere de sormak istedim. 2021 tarihli sağlık kurulu raporuna göre anne hakkında "klinik olarak sınırda mental retarde" yani hafif zeka geriliği tanısı ile vasi tayini gerekmediği, müşavir tayini gerektiği, mahkemece dinlenebilir olduğuna oy birliği ile karar verilmiş. Evlilik ise 2018 yılında gerçekleşmiş. Mental retarde sonradan ortaya çıkabilir mi bilmiyorum, evlilik tarihinde de aynı sorunları olduğunu bu rapor ile ileri sürmemizin bir faydası olur mu?