Mesajı Okuyun
Old 06-01-2010, 21:36   #1
efekankaptan

Varsayılan miras paylaşımına gaiplik ve evliliğin mutlak butlanı davalarının etkisi

sınavlarda sorulabilecek kadar kurgusu değişik ve bir o kadar karmaşık bir olayla karşılaştım. olayın hukuki sonuçlarını araştırdım ancak çok karmaşık olduğu için sadece belirli bir yere kadar gelebilme şansım oldu. olayımız şu şekilde: baba 2007 yılında ölüyor ve yaklaşık 100 dönüm tarla miras olarak kalıyor. ölen baba ölmeden önce bir kadınla evleniyor. babadan olma 5 tane de çocuk var bunlardan bir tanesi son anda evlenilen bayanın çocuğu diğerleri ise başka annelerden doğma. ayrıca baba öldükten bir süre sonra çocuklardan bir tanesi kayboluyor ve hakkında mahkemeye gaiplik için başvuruda bulunuluyor. diğer çocuklar da bu arada hastanede evlilik olayını araştırıyor ve babanın akıl sağlığının o esnada mevcut olmadığı iddiasında bulunuyorlar. miras kalan tarla paylaştırılamadığı için kullanılamıyor. asıl sorun bu tarlanın nasıl kullanılacağı çünkü kardeşler fikir birliğine bir türlü varamıyorlar???

MK m.33'e göre
Madde 33 - Gaiplik kararının istenebilmesi için, ölüm tehlikesinin üzerinden en az bir yıl veya son haber tarihinin üzerinden en az beş yıl geçmiş olması gerekir.

olayda beş yıllık süre beklenecek ve gaipliğe 2012 yılında karar verilebilecektir

MK m.145'e 2'ye göre
Madde 145 - Aşağıdaki hallerde evlenme mutlak butlanla batıldır:
1. Eşlerden birinin evlenme sırasında evli bulunması,
2. Eşlerden birinin evlenme sırasında sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması,
3. Eşlerden birinde evlenmeye engel olacak derecede akıl hastalığı bulunması,
4. Eşler arasında evlenmeye engel olacak derecede hısımlığın bulunması.

söz konusu olan dava mutlak butlan davası ve evliliği baştan beri hükümsüz hale getiriyor ayrıca 4te 1 mirastan pay alma hakkı bulunan eşin hakkı ise ortadan kalkıyor.

gerçekten işin içinden bir türlü çıkamadım ve yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

saygılarımla....