Mesajı Okuyun
Old 10-01-2007, 14:26   #4
Armağan Konyalı

Sayın avenginakbaba

Madem siz bana cevap verdiniz Şair'e sorduğum soruyu siz yanıtlayınız :
Alıntı:
Şair, okuyucusuna hesap vermek koşuluyla, her şeyi yazabilir.
"Toprakleyin, yoklukleyin" sözcükleri ne anlama gelmekte? Bu sözcükleri Türk Dil Kurumu sözlüğünde bulamadım.

Bilindiği gibi türkçede -leyin dile biten sözcüklerin iki anlamı bulunmaktadır:
-I-
akşamleyin :akşam zamanı
Öğleyin :öğle zamanı
sabahleyin :sabah zamanı
geceleyin :gece zamanı anlamına gelmektedir.
-II-
bencileyin : benim gibi anlamına gelmektedir

Başka da -leyin diye biten sözcük bulunmamaktadır.

Şimdi şiiri anlamak için soruyorum:
YOKLUKLEYİN sözcüğünün anlamı YOKLUK ZAMANI mı ? YOKLUK GİBİ mi? Yoksa şairin gönlünden geçen başka bir şey mi ?

Türkçede ve sözlükte olmayan bir sözcüğün anlamını Şair'inden başka kime sorabilirim? "Ne anlarsan anla" diye de cevap verilebilir elbette. O zaman ben de şiiri anlamamış olurum.

İlk yazımda -leyin diye biten sözcüklerin anlamlarını ve nasıl türetildiklerini sordum. Şairin her şeyi yazabileceğini en baştan ifade etmiştim zaten.Bu nedenle, asıl soruma yanıt oluşturmayan, şair ve şiir hakkındaki uzun açıklamanızı neden bana yönelttiğinizi de anlayamadım.

Ayrıca, benim söylemediğim şeyleri sanki ben söylemişim gibi yanıtlamanız da bana yapılmış bir haksızlık oluyor: "Şairin TDK sözlüğünden beslendiğini" ve "akşamleyin sözcüğünün Türkçede olmadığını" söylememiştim.

Son olarak, yazınızın sonuna eklediğiniz "Su İhanettir" adlı şiirinizi çok beğendiğimi de ayrıca belirtmeliyim. Her dizesi çok başarılı olmakla birlikte uçurtma/uçurum, çakıl/akıl seçenekleri de çok zekice.

Saygılarımla