Mesajı Okuyun
Old 14-05-2008, 15:42   #9
halit pamuk

Alıntı:
Sayın Koray,
cevabınız için öncelikle tekrar teşekkür ederim.
Anlattığım somut olay ışığında ben idari yargıda dava açmayı daha uygun buluyorum.
Sizce de uygun mu?

Sayın Yaren,

Etrafımdaki arkadaşlarıma dediğim bir şeyi paylaşmak istiyorum: Bir avukat bir hakim olarak, öncelikle usul hukukunu iyi bilmemiz ve burada bir yanlışlık yapmamamız gerekiyor.

Şimdi sorunuza gelirsek, eğer adli yargıda dava açarsanız mutlaka ama mutlaka kişisel kusura dayanmanız gerekiyor. Olayınızda anladığım kadarıyla bir kişisel kusurun varlığı sabit. Ancak bunun riski yine de var. Çünkü bilirkişiler, benim gibi düşünmeyip burada kişisel kusur yok derlerse(deme ihtimalleri var) davanız husumetten red olunur. Bu sırada dava da uzun sürerse, ve dava red olunursa ve mahkeme görevsizlik vermediği için husumetten red ettiği için ve de İYUK.m.9'tan yarralanaılamayacağı için (30 günlük ek süre hakkı) idare mahkemesi dava açma süresini kaçırıp zor duruma düşebilirsiniz.

İdari yargıda dava açarsanız, bu durumda tazminat miktarları bilirkişi hesaplamaları daha fazla çıkabilir ıslah imkanı olmadığı için talep miktarıyla yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

takdir sizin.