Mesajı Okuyun
Old 27-06-2009, 20:13   #1
mubah

Varsayılan etik meslek te mi ,meslektaşta mı ?

Bu forumlarda meslek etiği defalarca tartışılmış ve görüşler beyan edilmiştir.Geçen hafta başıma gelen bir hadiseyi nakletmek isterim.Bakırköy ağır ceza mahkemesinde saat 09.00 (zabıtta yazan saat )duruşmam vardı .anadolu yakasında oturmam sebebiyle çok erken saatte evimden çıktım.saat 08.30 sularında adiyeye geldim.tabir yerindeyse adliyenin kepenklerini memur arkadaşlarla beraber kaldırdık.09.00 gibi duruşma salonuna yöneldiğimde duruşma tabiiki başlamamıştı.Bu durum hayatın olağan akışına aykırı düşer.duruşma listesi de henüz hazırlanmamıştı.kaleme yöneldim.Hazırlayan katibe sorduğumda henüz heyetin toplanmadığını söylemesi üzerine dosya numarasını vererek 'müşteki taraf vekiliyim ,işaretleyin ben aşağı kattayım ' dedim.5 seneyi aşkın süredir dosyayı takip ettiğimiz karşı taraf vekililleri nasıl olsa bizi bekler ( -ki ben onları bazı celseler saatlerce beklediğim olmuştur.) diyerekten aşağı katta olan diğer işlerime yöneldim.saat 09.30 da duruşma salonuna geldiğimde meslektaşlarım duruşmadan çıkmıştı.Benim müvekkillerdeki yüz ifadesi adiye duvarlarını aratmayacak cinstendi.Önce katibe sordum .aldığım cevap 'avukat bey ,biz sizi mi arayacağız.' şeklindeydi .50 li liyaşlarda olan ve baro odasında bizlere meslek etiğinden bahseden zatı muhtereme bişey sormadım.zaten kendisi müvekkillerine hoş görünmenin keyfini yaşamaktaydı.Katibin hareketini mahkeme başkanına söyledim.Başkan özür diledi .Aksilik olmuş ,yanlış olmuş dedi.Ya meslektaşımızın hareketini kime söyleyeyim ? saygılar.