Mesajı Okuyun
Old 26-01-2004, 21:19   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn, Dost

Evet bu kadar basıt değil elbette.Durum çok ciddi.

Şiddet istatistikleri en çok kadınları gösteriyor,bir de çocukları

Şiddet görenler bunu soruşturma konusu yapamıyor.

Şiddet uygulayanlar yaptırımla karşılaşmıyor.

Kadınlar çok şiddet türü ile karşılaşıyor.

Şiddeti erkeklere anlatmakta zorlanıyor.

Şiddeti bir kadına anlatmak ve bir kadın hukukçu ile hukuki yollara başvurmak kadınların talebi.

Kadınlar ekonomik şiddet içindeler.Gayrımenkullerin % 90 a yakını erkeklerin mülkiyetinde.

Ekonomik bağımsızlığı olmayan kadın hak arama özgürlüğünü kullanamıyor.

Bunun için ekonomik durumu uygun olmayanlara hukuki yardım birimleri oluşturuluyor.

Kadınlar cinsel şiddete uğruyorlar.Siz bir avukat olarak ensest ilişkiye zorlanmış bir kadınla yüz yüze görüşme yaptınız mı? Konuştunuz mu?
Bu kadın bir erkekle kolay mı konuşur sanıyorsunuz? Ben sanmıyorum.Bir kadın la konusurken bile o kadar ürkek,o kadar güvensiz ki?Üstalik bu merkezde görev alan avukatlar şiddet mağdurları ile iletişim için gerekli eğitimden geçmiş olmalarına rağmen bu hiç kolay değil.

Hindistanda tecavüz davalarına bakmak için kadın hakimler görevlendirldiğini öğrendim.Ne güzel..

Sn.Dost. Bu merkez ayrımcılık yapıyor.Bu merkez Pozitif ayrımcılık yapıyor. Bu merkez Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesinin gereklerini yerine getirmeye çalışıyor.Fırsat ve uygulama eşitliği hedeflerine ulaşana kadar da bu ayrımcılık devam edecektir.

Sözleşmeler uygulanması için vardır.

Evet mesele bu kadar basit değil..Durum çok ciddi.

Saygılar