Mesajı Okuyun
Old 03-08-2011, 08:19   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan mufide
Varsayılan almanyadan 7 ay evli kaldim evden atıldım
selamlar..ben gecen yıl eşimle turkıyede evlendim.aradan 1 yılgecti gecmedi "almanyaya gittim. orda evlendik bana 2yıl (evlilik sonra verilen 2 yıl sure) oturum izni ve calısma izni verildi..eşimle evimizde yaşaya basladık 7 ay sonra bir alman kadınında cocugu oldugunu ogrendım ve bana onunla yasamamı soledıler bende red edince benı kapının onune koydular içeri almadılar bende hollandadakı kuzenıme sıgındım burda ne yapabılırım..oturumum ve caslıma iznim iptal edilirmi lutfen yardımcı olursanıoz sevınırım..hollandaya ikametimi aldırabilirmiyim.bosanma davası acabılırmıyım acarsam ne artılarım eksılerım oluryardımcı oldugunuz ıcın sımdıden saolun
Sayın mufide,
* Boşanma davası açıp açamıyacağınızı soruyorsunuz, evlilik temelinden sarsıldığı için açabilirsiniz benim düşünceme göre. Soruyu en iyi şekilde THS'deki katılımcılardan birisi yanıtlıyabilir.

* Almanyada'da kalıp orada yaşamak istiyorsanız. Hollandaya gitmiş olmanız sizin için menfi sonuçlar doğurur. Eğer Almanya'daki otutma müsaadenizin uzatılmasını istiyorsanız, zaman geçirmeden Almanya'ya dönmek zorundasınız.
* Hollandaya kuzeninizin yanına sığınmak Almanya'daki outrma müsaadesine zarar getirir.
* Almanyada'ki oturma müsaadesi ile Hollandaya yerleşmeniz olanaksız bence.

* Almanyada evliliğe bağlı olmadan oturma müsaadesi almak için beş sene oturma müssadesine sahip olarak ikamet etmiş olmanız gerekir. Bu koşulu yerine getiremiyorsunuz. Getiremediğiniz için de genelde oeşinizden ayrıldıktan sonra oturma müsaadesinin uzatılması söz konusu olamaz.

* Buna rağmen oturma müsaadenizin uzatılması olanağı olabilir. Çünkü Alman Yabancılar yasası, belirli durumlarda beş senelik oturuma bakmadan oturma müsaadesinin uzatılmasına olanak veriyor, eğer Almanyayı terk etmek kişi için zor bir durum yaratıyorsa.

* Bu zor durumların başında aile içi şiddet geliyor.

* Aile içi şiddet olunca beş seneye bakılmadan oturma müsaadesi alabilirsiniz. Bu olanaktan faydalanabilmek için Almanya'ya geri dönüp, gerekirse aile içi şiddet kurbanı kadınlar için kurulmuş bir kadın sığınma evine giderek oradaki yetkililer aracılığı ile bir avukat tutarak işleriniz yürütmeniz gerekir.

Saygılarımla