Mesajı Okuyun
Old 05-01-2012, 18:08   #66
mağdurvekil

Askerliğimi 337.kısa dönem olarak yaptım. Acemi birliğim Kastamonu Gölköy 1.Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı idi. Bir eğitim esnasında herşeyi bizden iyi bilen(!) uzman çavuşun biri bana "Kimlik Bildirme Kanunu nedir?" diye bir soru sordu. Daha açıklama yapmama fırsat bile vermeden, "Nerenin avukatlığını bitirden len sen?" dedi bana. Azcık hukuk bilgisi olan birisi bilir ki, "Kimlik Bildirme Kanunu nedir?" ya da "Medeni Kanun nedir?" diye bir soru çeşidi olamaz, bir hukukçu; değil kanunun maddelerinin tümünü, kanunların tümünün adını bile bilebilmesi mümkün değildir. Hukuk bilgisinden ne denli yoksun olduğu belli olan bu adamları uzman diye, komutan diye avukatın mühendisin doçentin karşısına veriyorlar, o da dalga geçiyor kendince. Adamın ne kadar cahil olduğu, "nerenin avukatlığını bitirdin len sen?" sorusundan belli.

Bir ikinci mesleğimi aşağılayan olay ise, usta birliğim olan İspir İlçe Jandarma Karakol Komutanlığında yaşandı. Yeni gelmiştik karakola, 6 kısa dönem asker vardı karakolda, altımızı da odasına çağırdı karakolun komutanı tanışmak için, mesleğimi sordu avukatım dedim, görev yaptığım yeri sordu, söyledim. Kim oranın jandarma komutanı diye sordu, bilmiyordum ve bilmiyorum dedim. Adam bağırmaya başladı, "ne biçim avkatsın lan sen" dedi, adam avukat bile diyemiyor, ikincisi o kadar karşısındakini küçük düşürmeyi seviyorki, bilip bilmeden konuşuyor. Arkadaşım ben nerden bileyim kim, görmem etmem, 40 yılda bir jandarma karakoluna ifadeye giderim, orda da ya bir uzman çavuş ya da bir astsubay alır ifadeyi. Ama yookk, karşısında avukat var hakaret etmeden olur mu hiç(!) Diğer kısa dönem arkadaşların çoğu açıköğretim fakültesi mezunuydu, asla küçümsemiyorum, onlara o gün ya da başka bir gün birşey demezken, bana hep bir laf sokma kaygısı içerisindeydi.

Bir hukukçunun askerliği böyleydi meslektaşlarım, Allah kolaylık versin, benim yaşadıklarımı yaşamamanız dileğiyle...