Mesajı Okuyun
Old 22-04-2007, 11:29   #11
yargıç isa

Kitap .........

Alıntı:
Bir kişiyi öldürmek için ateşlenen silahtan çıkan kurşun, mağdura isabet etmeden duvara çarpması nedeniyle sekerek bir başkasının ölümüne veya yaralanmasına sebep olur. Bu durumda, hedeflenen kişi açısından kasten öldürme suçu teşebbüs aşamasında kalır ancak sekme sonusunda ölümüne veya yaralanmasına neden olunan kişi açısından ise taksirle öldürme veya taksirle yaralama suçu oluşmuş olur

Burda kusurluluğun taksir seviyesinde olduğu belirtilmiş. Ben buna biraz şüpheyle yaklaşıyorum. Yargıtay kararlarınıda incelediğimizde, havaya ateş açmada dahi kurşunun bir yere çarpıp sekmesi sonucu bir kişinin yaralanabileceği herkes tarafından öngörülebilir bir durum olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Kaldı ki belli bir mekanda ateş etmede, kurşunun sekip başkasını yaralayacağı açıkça öngörülebilmelidir. Ayrıca failin bu durumu ön görmüş olup-olmadığına bakılmasının doğru olmadığı kannatindeyim. Fail açısından açık ve bariz bir bilmeme durumu mevcut olmalıdır. Kurşunun sekebileceği , yaşanan bir çok olaya bakılacak olursa, failinde öngörebileceği (öngermek durumunda olduğu) bir durumdur.

Bu nedenle ben bu olayda bilinçli taksirin olduğu sonucuna ulaşıyorum. Çünkü yukarıdada belirttiğim gibi ateş eden fail , kurşunun isabet almaması halinde sekip başkasına gelebileceğini öngörmelidir. Fakat bir başkasının ölümünü istememiş, elinden geldiği kadarıyla mağduru öldürmeye çalışmışsa bilinçli taksir vardır.

saygılarımla...