Mesajı Okuyun
Old 30-03-2005, 15:01   #1
Av G.Caliskan

Mutlu Uluslararası Çocuk Kaçırma

Merhaba arkadaşlar,

Almanyada doğan ve orada ikamet eden Alman vatandaşı çocuk Türk anne tarafından 2004 yılı temmuz ayında Türkiye' ye kaçırılmış babanın Almanya' da yaptığı başvuru üzerine çocuğun yeri tesbit edilmiş ve Cumhuriyet Savcılığı tarafından çocuğun iadesine ilişkin işlemler başlanmış ve dostane çözüm bulunamayınca iadeye ilişkin dava açılmıştır.

24.12.2004 tarihinde açılan davada yargılama hala devam etmekte duruşması ise 26.05.2005 tarihine ertelenmiştir. Sözleşmede ise 6 hafta içinde karar verilmesi düzenlenmiştir. Mahkeme tarafından sözlemede öngörülen süre şu anda aşılmış durumdadır. Buna ilişkin itirazlarızım Sayın Mahkemece gözönüde bulundurulmamaktadır. Davalı tarafça Almanya' da ikamet eden kişiler tanık olarak bildirilmiştir.Tanıklara talimatlar yazılmış ancak yazılan bu talimatların çabuk dönmesi söz konusu olmayacaktır. Dava daha da uzayacaktır.

Bu tür davalara ilişkin elinde emsal karar bulunan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum. yargıtay uygulamasında bir adet karara rastladım. ilginize şimdiden teşekür ederim.