Mesajı Okuyun
Old 08-04-2010, 09:45   #7
Admin

Sayın Av.Olcay Pehlivanlıoğlu,
Alıntı:
Yazan Av.Olcay Pehlivanlıoğlu
Kira sözleşmesinin yazılı olması zorunlu değil. Söz konus kişi, 2007 yılından bu yana evde oturmakta olduğuna göre söz konusu taşınmazda sözlü kira sözleşmesi mukabilinde kiracı olarak oturduğu hal ve şartlar mukabilinde karine teşkil etmekte.
Size katılamıyorum.

Kira sözleşmesinin yazılı olması gerekmediği konusunda haklısınız ancak 2007 yılından beri evde oturmuş olması kişiyi otomatik kira akdi sahibi yapmaz. Ev sahibi fuzuli işgalden tahliye davası açtığında kiracı olduğunu iddia eden davalının bu iddiasını "yazılı delille" ispat etmesi gerekir. Ortada bir kira akdi yokken ve ayrıca 3 yıldır herhangi bir kira ödemesi de yapılmamışken davalının bu iddiasını ispat etmesini mümkün görmüyorum. Evsahibinin 3 yıldır sesini çıkarmaması çok doğal değil doğru ama kiracı olduğunu iddia eden ama elinde kira kontratı vs. bile olmayan kişinin de 3 yıl boyunca tek bir ödeme dahi yapmaması da doğal değil.

Dolayısıyla bu örnek için konuşacak olursak bence kira ödememe ihtarı göndermesi hiçbir hak sahibi olmayan işgalciye kiracı sıfatı verdiğinizi ikrar etmek anlamına geldiğinden ve bundan böyle işgal iddiasında bulunmanızı da imkansız kılacağından izlenmemesi gereken bir yoldur.

Ben fuzuli işgal yolundan gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ola ki bu dava bir nedenle davalının "kiracı olduğu gerekçesiyle" reddedilirse, kira akdinin varlığı artık mahkeme ilamı ile tartışmasız olacağından ondan sonra iki haklı ihtar yolu değerlendirilebilir.