Mesajı Okuyun
Old 02-05-2012, 09:27   #1
cmuk

Varsayılan Resmi Evrakta Sahtecilik/Fotokopi

Sayın meslektaşlarım öncelikle kolay gelsin. Müvekkilin başına gelen bir olay kafamı karıştırdı, görüşlerinizi bekliyorum.
Müvekkil ticaretle uğraşır, bir gün şehir dışından arayan bir kişi müvekkilden mal almak ister, müvekkil de kendisini tanımadığını ve başka bir şehirde olduğu için mal veremeyeceğini söyler. Alıcı (A) müvekkile, müvekkilin bulunduğu ilde tanınan bir kişinin evrakını vermeyi ve bu evrakla mal almayı teklif eder. Müvekkil (M) de kabul eder. Telefon görüşmelerinden sonra aracı bir kişi, keşidecisi (X) olan bir senedi müvekkile teslim eder. (M) senedi alır ve arkadaşı (Y) ye cirolar (Y) de tahsil için bankaya verir. Bu arada alıcı, müvekkili bir daha aramaz ve mal alıcıya gönderilmez.
Daha sonra senet bankada iken senet üzerindeki imzanın keşideciye ait olmadığı ortaya çıkar. Son ciranta (Y) tarafından vade tarihi gelmeden senet bankadan çekilir. (Y) senedi müvekkile verir. Müvekkil de başına bir sürü iş açan senedi nasıl olsa alış veriş de olmadı diye düşünerek yırtarak imha eder.
Keşideci (X) senetle ilgili menfi tespit davası açar, aynı zamanda müvekkili şikayet eder, resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılıktan müvekkil hakkında dava açılır.
1-) Menfi tespit davasını keşideci, imza kendisine ait olmadığı için açmış senet aslı ortada yok fotokopi üzerinde de bilirkişi incelemesi yapılamayacak ancak müvekkilin senetten herhangi bir alacağı yok, zaten senet icraya da konmamış
2-) Ceza davasında da senet aslı olmadığı için fotokopi üzerinden inceleme de yapılamayacağından r.e.s. suçundan müvekkilin beraat edeceğini düşünüyorum ancak dolandırıcılık konusunda görüşlerinizi merak ediyorum.