Mesajı Okuyun
Old 28-02-2007, 11:54   #25
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Katılımcılar,

Sn. av.semire nergiz toz ile bu konuyu özel mesajla da konuştuk, onun da isteği ile aramızdaki konuşmalarda söylediklerimi burada da belirtmek istiyorum:

Öncelikle o alanın (Adliye Duvarı) Alan Sorumlusu benim ve bu ilanı yayınlarken de ilanı "hoş bulmadığımı" ancak hukuka uygun bulduğumu ve bu nedenle -yayınladığımı belirtmek istiyorum. Bu karar site kurallarımızın 6.maddesi gereğince forum içinde tartışmaya açık değildir.

Ancak Sayın Toz'a bu konunun hukuki yönünü tartışmak için bu alanda bir konu açmasını da öneren benim ve kendisine de belirttiğim üzere bu tartışma sonucunda bu tip ilanların hukuka aykırı olduğu yolunda bir teamül oluşursa, gerek ilanla ilgili yayın kararımı, gerekse Adliye Duvarı yayın kurallarını bu yönde tashih etmeye hazırım.

Bu ilan bu tartışmaya zemin hazırladıysa da, bu tartışmanın daha geniş bir platformda yapılmasını ve genel olarak cinsiyet belirten tüm iş ilanlarına teşmil edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde çok daha yararlı bir tartışma olacaktır.

Ancak benim naçizane görüşüm bu tip ilanların hukuka aykırı olmadığı yolundadır. Bence her işveren işin koşullarına göre hangi özelliklerde bir işçi ile çalışacağını seçme özgürlüğüne sahiptir ve buna cinsiyet seçme de dahildir. Nitekim hemen hemen TÜM iş ilanlarının bu tip özellikler içerdiği ve çoğu kez de aslında bayanların öncelikle tercih edildiği malumunuzdur (Bayan Öğretmen aranıyor, Bayan Sekreter aranıyor, Bayan Tezgahtar aranıyor, Bayan Hemşire Aranıyor vs.).

Eğer bu ilanların da bu haliyle hukuka aykırı olduğu düşünülüyorsa, ilana karşı uygulanabilecek hukuki yolun da gösterilmesini rica ediyorum. Örneğin Av.Ahmet Yılmaz Hürriyet Gazetesine "Bayan Sekreter Aranıyor" ilanı verdiğinde, bu iş ilanına başvuran erkek sekreter görüşmeye dahi çağrılmadığında, hangi hukuki yola başvurabilir ve nasıl bir sonuç alabilir, bunun uygulamadan örnekler ve içtihatlarla ispatlanmasını rica ediyorum.

Değerli arkadaşlar ve sayın Admin; Öncelikle bu şekilde iş ilanlarının gerek ulasal ve gerek uluslararası mevzuata aykırı olduğunu tekrar belirtmek istiyorum.Başta Anayasamız olmak üzere uluslararası mevzuat da bu tür yaklaşımların açıkça yasal olmadığını ve bu itibarla meşru da olmadığını göstermektedir.Nüfusun yarısından fazlasını oluşturan kadınların çalışma yaşamındaki olumsuz yaklaşımlar ve koşullar sebebiyle istihdam oranı oldukça düşük olduğu bir gerçektir.Bu itibarla kadınların büyük bir çoğunluğu niteliksiz işlerde düşük ücrtle çalıştırılmakta veya tarım sektörü ile ücretsiz iş gücü olarak ev işlerinde çalıştırılmaktadır.Meslek guruplarının cinsiyete göre şekillendiği ülkemizde özellikle birçok sektörde işe girişlerde yani daha işe girmeden iş için alınacak kişinin erkek olması aranmaktadır.Bu şekliyle daha işin başında kadınlar için eşitsizlik yaratılmakta cesaretleri kırılmaktadır.Belki de eşitsizliğin en önemli ve üzerinde pek de durulmayan boyutu işe girmeden önce yaratılan bu fiili durumdur .Son dönemlerde değişik işyerlerinde çalışan ve bu işyerlerinde cinsiyetlerinden dolayı uğradıkları psikolojik taciz ve tazyiklerden yani başka bir deyişle 'MOBBİNG' olarak değerlendirilen davranış ve tutumlardan dolayı mağdur kadınlarca yargı yoluna gidildiğini ve başvurucu kadınların yargıdan istedikleri sonucu elde ettiklerini görüyoruz.İşe girişlerdeki cinsiyetçi iş ilanları konusunda da daha önceden kadınların yargı yoluna başvurduğunu ve sonuç aldığını biliyorum ancak bu davalara ilişkin olarak tarih ve numara veremeyeceğim,bu konuda elinde bilgi belge veyahut herhangi bir belge olan arkadaşlarımız bizimle paylaşırsa çok faydalı olur diye düşünüyorum.Yakın tarihte hatırladığım kadarıyla resmi bir kurumun bu tarz cinsiyetçi iş ilanı sebebiyleciddi tepki alması sonucunda ilan düzeltilerek yayınlanmıştı diye hatırlıyorum.Yasal mevzuat da bu hususta açıktır diye düşünüyorum.

-1982 Anayasası 1. maddesi. Herkes dil,ırk,cinsiyet,siyasi düşünce,felefi inanç,din,mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.
-İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ
1. MADDESİ Tüm insanlar özgür,onur ve haklar bakımından eşit doğar.Akıl ve vicdanla donatılmış olup birbirleriyle kardeşlik anlayışıyla davranır.
2.MADDESİ Herkes ırk,renk,cinsiyet,dil,din,siyasal ya da başka görüş,ulusal ve toplumsal köken,doğuş ya da benzeri başka bir statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin bu bildirede ileri sürülen tüm hak ve özgürlüklere sahiptir.
7.MADDESİ Herkes yasa önünde eşittir ve ayrım gözetilmeksizin yasa tarafından eşit korunma hakkı vardır.Herkes bu bildirgeye aykırı herhangi bir ayrımcılığa ve ayrım kışkırtıcılığına karşı eşit korunma hakkına sahiptir.
-MEDENİ VE SİYASİ HAKLAR SÖZLEŞMESİ 2,3 VE 26. MADDESİ
-AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ 14. MADDESİ
-KADINLARA KARŞI HERTÜRLÜ AYRIMCILIĞIN ÖNLENMESİ ULUSLARARASI SÖZLEŞMESİ(CEDAW) TÜM MADDELERİ
-KADINLARA KARŞI AYRIMCILIĞIN ÖNLENMESİ KOMİTESİ GENEL TAVSİYE KARARLARI 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20 ,21,22,23 VE -24 NOLU TAVSİYE KARARLARI
-KADINLARA KARŞI HERTÜRLÜ AYRIMCLIĞIN ÖNLENMESİ SÖZLEŞMESİ EK İHTİYARİ PROTOKOLÜ

-BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KADINLARA KARŞI ŞİDDETİN TASFİYE EDİLMESİNE DAİR BİLDİRİSİ
-PEKİN DEKLARASYONU
-PEKİN + 5 DEKLARASYONU
ADINLARA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE İLİŞKİN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BİLDİRGESİ 'Kadınlara yönelik şiddet terimini'teriminin ister kamusal alanda isterse özel alanda meydana gelsin ,kadınlara fiziksel,cinsel veya psikolojik ACIve IZDIRAP veren veya KEYFİ OLARAK ÖZGÜRLÜKTEN YOKSUN BIRAKMA anlamına geldiğini belirtmiştir. Evet HERKES ŞUNU BİLSİN ARTIK kadınlar cinsiyetçi yaklaşımlardan dolayı ACI ve IZDIRAP duymaktadır.Bu acı ve ızdırabı yaşatmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. -Kadınlar Çalışmak istiyor-Kadınlar hangi işte çalışıp çalışamayacaklarına kendilerinin karar vermesini istiyor.-Kadınların işyerlerinde kayırılmak gibi bir talepleri yoktur. -Kadınlar hata yapma/yapabilme haklarını istiyor.Tıpkı erkeklerin hatasız iş yapmadığı gibi kendilerinin de hata yapabileceğinin kabul edilmesini istiyor-Nasıl tüm erkekler olanca hata ve eksikliklerine rağmen iş bulabiliyorlarsa kadınlar da kendilerinden olağanüstü yetenek ve performans beklenilmemesini istiyorlar Kısaca kadınlar toplumda KADIN/ERKEK ayırımını artık görmek istemiyor.Biz kadınlar tüm günah ve sevabımızla kadınız ,yüceltilmek istemiyoruz ama yerilmek,hor görülmek de istemiyoruz.İşverenlerin cinsiyetçi davranışları özgürlükle izah edilemez sayın DR.Cem bey,Anayasamız özgürlükleri mutlak var kabul etmemiştir,Birimizin özgürlüğü diğerimizin özgürlüğü ile sınırlıdır.Tek tek görüşlerinize cevap vermek istemiyorum ancak külliyen görüşlerinize katılmadığımı belirtmek istiyorum.
Kadınların her türlü ayrımcılığa karşı ulusal yargı yoluna başvurabileceği gibi CEDAW olarak bilinen kadının hertürlü ayrımcılığa karşı korunması sözleşmesi gereğince bireysel başvuru hakkını kullanma hakkı mevcuttur.Saygılar