Mesajı Okuyun
Old 27-02-2007, 15:29   #17
av.semire nergiz

Varsayılan İş İlanında İşçinin Cinsiyeti Belirtmek Hukuka Aykırı mıdır?

Değerli arkadaşlar 25.02.2007 tarihinde Olga isimli bir site üyemiz 'İcra konusunda deneyimli ve erkek stajyer avukat aranıyor' diye bir mesajı sitemizde yayınladı.Ben de bu mesajı görünce açıkçası çok üzüldüm çünkü öncelikle mesajı gönderen bir bayandı,ikincisi bu mesajı Hukuk sitemizde görmek beni rahatsız etti ve herşeyden en önemlisi de herzaman ve heryerde yapıldığı gibi(çoğu yerde ve çoğu zaman da diyebiliriz)yine ayrımcılık yapılıyordu ve stajyerlik hakkı sadece erkeklere veriliyordu ve yine çoğu yerde olduğu gibi meslektaşlarımız da bayan meslektaş istemiyorlardı.

Öncelikle böyle bir ilanın cinsiyet ayrımcılığına girdiğini ve bunun da ulusal ve uluslararası mevzuata aykırı olduğunu belirtmet isterim; bu konuda hassas olunması gerekir diye düşünüyorum.Herkes erkek stajyer tercihini ortaya koyarsa bu konuda bayan stajyerler nerede staj yapacak,bu alan onlar için daraltılmış ve hakları kısıtlanmış olmaz mı?

Bu konuyu tartışmaya açmak ve düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.Teşekkür ederim

Saygılarımla