Mesajı Okuyun
Old 30-04-2021, 14:03   #31
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Yukarıdaki yazımda belirsiz alacak davasında "ek dava yoluna da gidilebileceğini" yazmışım. Konuyu yeniden gözden geçirdiğimde ek davanın kısmi davada söz konusu olduğu, belirsiz alacak davasında kesin talebin ancak ıslah yolu ile arttırılabileceği ayrıca ek dava yoluna başvurulamayacağı sonucuna vardım.

Yukarıdaki yazımdaki (ek dava) ifadesinin kaldırılarak görüşümün değerlendirilmesini bilgilerinize sunarım.

Üstadım öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Hukuk sitesinde yapmış olduğum taramada belirsiz alacak davasında ek dava yoluna gidilemeyeceğini ifade etmişsiniz. Derdest bir trafik kazası dosyamda, talep sonucunu ıslah ettim ve mahkeme davanın kabulüne karar verdi. Bölge adliye mahkemesi, verilen kararı kaldırdı. Şimdi yerel mahkeme tekrar yargılama yapmakta. Bilindiği üzere tazminat hesabında hüküm tarihine en yakın zaman dilimi esas alınarak bilirkişiler hesap yapmaktadır. İstinaf mahkemesinin kaldırma kararına kadar müvekkilin maaşından ciddi bir artış söz konusu oldu. Haliyle tazminat miktarı da bu doğrultuda arttı. Malum olduğu üzere İBK kararı gereğince bozmadan sonra ıslah yapılamıyor. Davamızı belirsiz alacak davası olarak açtık. Ek dava ile zararın geri kalanı tazmin etme durumumuz açıklamalarınız doğrultusunda bulunmamaktadır. Dosyamız ile ilgili önerebileceğiniz bir yol var mı?