Mesajı Okuyun
Old 17-11-2009, 23:33   #4
hukuksever_dr

Varsayılan Farklı bir bakış açısı

Doktor olarak; farz edelim bir kadına kendi rızasıyla bir tarihte kürtaj yaptım veya doğum yapmasını sağladım. Daha sonra boşanma davasında delil olmak üzere mahkemeden bana bu kadının kürtaj yaptırıp yaptırmadığı veya doğum olayı soruldu. Ne için olabilir? Kadının evli bir erkek ile ilişkisinden hamile kaldığı iddia ediliyor ve davacı eşde kocasının kendisini bu hastam ile zina yolu ile aldattığını ispatlamaya çalışıyor. Bende hastamın en mahrem bilgisini açıklamak istemediğim için "yaptırmamıştır, normal bir muayene olmuştur" diye mahkemeye cevap gönderiyorum. Davacı eşde kadının bu tıbbi olayını Sosyal Güvenlik Kurumu yolu ile resmi bir belge ile ispatlıyor. Bu durumda doktor olarak ne gibi hukuki sorunlarla karşılaşabilirim. Hastamı korumam suç mudur? Hastamın bilgilerini açıklayan kuruma karşı benimde herhangi bir hukuki girişimim olabilir mi? Buna benzer bir olay bir doktor arkadaşın başına geldi. O birşey yapmadı, çünkü hukuki haklarımızı bilmiyoruz. Devlet veya özel kurumlar bizim açıklamadığımız bu bilgileri açıklayabilir mi?