Mesajı Okuyun
Old 19-02-2011, 13:39   #1
emldnz

Varsayılan 5 yıllık kira sözleşmesinde muacceliyet şartı gereği tüm kiralar talep edilebilir mi?

Merhabalar, müvekkilim kiracısı ile 5 yıl süreli bir kira sözleşmsi tanzim etmiştir, 1 sene geride kalmıştır ve 4 yıl daha sözleşme devam edecektir. Ancak kiralar zamanında yatmadığı için artık tahliye istenektedir. Bu konuda bir kaç sorum olacak...

1- Muacceliyet şartı gereği bir aylık kira zamanında ödenmediği taktirde geriye kalan 4 yıllık kira bedeli talep edilebilip Ör. 13 gereği 30 gün içinde tüm bu para yatmaz ise tahliye istenebilecek midir? Ya da 1 senelik kiralar mı talep edilebilecektir? (Genelde sözleşmeler 1 yıllık olduğundan 5 yıllık sözleşmede tereddüt duydum.)

2- 4 yıllık kira bedeli talep edilirken yıllık kira artışı yapılmadan şimdiki bedel üzerinden 4 sene mi hesaplanacaktır yoksa her yıl için artış yapılması mümkün müdür?

3- Bundan önceki kiralar elden alınmıştır, kiracı ben son kirayı da elden verdim diyebilir mi?

4- 4 senelik kira bedelini 30 gün içinde yatırırsa 4 sene boyunca bu kiracı ile kiracılık ilişkimizi sürdürmek zorunda kalırmıyız?

Saygılar.. Teşekkürler