Mesajı Okuyun
Old 27-02-2002, 18:21   #1
Halil BURAK

Varsayılan Konutlardaki Çatıların Hukuki Durumu

Sayın Hukuk Forumu Yetkilileri,
Bundan 5 sene evvel bir müteahhidin kat karşılığı yapmış olduğu binanın zemin katındaki bir daireyi satın aldım.Yapının en üst kattaki diresi de çatısız olarak inşa edilmiş (beton üzerine zift dökülerek sızdırmazlık sağlanmış) bir şekilde idi.Yani,en üst katı satın alan şahıs,bu durumu bildiği halde dairesini satın almıştı.Aynı şahıs iki sene sonra dairesini bir başkasına sattı.Üst katın yeni sahibi şimdi; "--Benim diarem sıcaktan ve soğuktan müthiş etkileniyor.Hatta betonarme tavan yağmur suyu geçiriyor.Çatı bir apartmanın ortak malıdır.Bu yüzden çatı yapmamız ve masrafa tüm daire sahiplerini arsa nispetleri oranında katkıda bulunması lazım." diyerek apartmandaki
bütün daire sahipleri hakkında dava açtı.Dvacı olan komşumuz davasında haklı mıdır ? Çatısız inşa edilmiş bir dairenin bilerek ve görülerek alınmış olması,böyle bir iddiayı yersiz kılmaz mı ? Zira,bütün daire sahipleri dairelerini ya müteahhitten ya da yer sahibine düşen katlardan almış durumdadırlar.Çatı ile ilgili hüküm,daireleri ilk olarak siciline geçirenler için geçerli olması gerekmez mi ? Yani,en üst katın sahibi,darenin çatısız olduğunu bile-bile alıp sonradan ;"--Çatı masrafna nasıl olsa bütün daire sahipleri iştirak ettmek zorundadır.Bu yüzden benim fazla bir kaybım olmaz." diyerek hareket etmesine kanunlarımız müsade ediyor mu ?
Bu konuda bizi bir uzman hukukçu kardeşimizin cevaplandırmasını istirham ediyorum
16-08-2001 13:44:13