Mesajı Okuyun
Old 12-04-2007, 22:52   #4
Av.Yasar SALDIRAY

Varsayılan Sakli Paya TecavÜz ?

Alıntı:
Babadan GeÇen MalvarliĞini DaĞitan Anne Herkese kolaylıklar dileyerek birşey sormak istiyorum:Müvekkillerin babası 2003 senesinde öldüğünde,babanın üzerindeki dairelerin ve bankadaki parasının öz anneye geçirildiği müvekkillerce öğreniliyor.Müvekkiller nasıl olsa annemiz, onun üzerinde kalsın rahat etsin diye düşünerek önce hiç bir hak talep etmiyorlar.Ancak bir kaç aydır garip davranan annenin (63 yaşında) dairelerden birini kızına sattığı, diğerini de başkalarına satmak için emlakçıyla anlaştığı ortaya çıkmıştır.Anne müvekkillere herşeyi satıp buralardan gideceğini söylemektedir.Bankadaki para da çok yüklüdür.ÖNCELİKLE ihtiyati tedbir istemeyi düşünüyorum,ancak teminat istenirse meblağ yönünden zor durumda kalınacağını düşünüyorum.Bu satışların gerçekleşmesini ve bankadaki paranın çekilmesini nasıl engelleyebilirim. Kızına sattığı daire açısından da satımı iptal ettirmeyi düşünüyorum.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılarımla...

SAYIN MESLEKTASIM

Babadan gecen malvarlıgı derken kastınız eger kı baba öldükten sonra malvarlıgının ANNEYE bır sekılde ıntıkal ettıgı ıse veraset ılamı alınarak payları belırleyın...Bıldıgınız gıbı bu davalar genelde hızlı sonuclanır.

Ancak bence bundan önce tespıt davası ıle annenın üzerınde bulunan mavarlıgının tespıtını talep edın...

Sonra saklı pay v.s ıle ılgılı taleplerınızi elınızde delıllerle daha rahat sonuca ulasabılırsınız.
En azından eger kı ıhtıyatı tedbır ıcın gereken temınat yoksa bence en uygun yol budur...

FAKAT EGER KI
Zaten anneye aıt mallardan bahsedıyorsanız yanı baba ölmeden cok önce bu mallar zeten anneye aıt ıdıyse dıger meslektaslarımın yazdıklarına katılıyorum...

Ayrıca annenın garıp davrandıgından bahsetmıssınız eger sartları varsa bence anne
ıcın vesayet altına alınmasını da talep edebılırsınız? O zaman zaten ısınız bıter

SAYGILARIMLA