Mesajı Okuyun
Old 26-09-2013, 06:42   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konkoradato
Sayın THS üyeleri,

Henüz stajına yeni başlamış genç bir avukat adayı olarak gördüm ki yıllardır söylenen "Teori ile pratik arasında çok fark var" cümlesi mevcut durumu karşılamak için yetersiz bile kalmaktadır.

Bir müvekkil adayının problemini dinlediğimde aldığım hukuk eğitimiyle doktrinsel olarak her şeyi yerli yerine oturtabilmekle birlikte özellikle kırtasiye işlerinde kendimi kaybolmuş hissediyorum.

Kalemlerin yazmaları gereken müzekkereleri, onların yerine ve onların ismiyle avukatların yazmaları mı dersiniz, en basit bir işlem için kırk ayrı yere kırk ayrı şekle tabi yazışmada bulunmak mı dersiniz. En kötüsü ise bu kırtasiye işleri için Adalet M.Y.O'ları için verilen derslerin Hukuk Fakültesi öğrencileri için verilmemiş olması.

Bu kırtasiyecilik sürecinde henüz stajımın başında olmama rağmen ciddi panik yapmış durumdayım. Bu aşamayı atlatabilmem için bana neler önerebilirsiniz? Bu kadar geniş bir alanda bana yardımcı olabilecek bir kaynak var mıdır? Kendimi başka nasıl geliştirebilirim?

Adliye stajı sizin için bir daha bulamayacağınız bir kaynaktır. Her dosyayı inceleyebilir, kendiniz için bir "yazışma örnekleri" dosyası (klasörü ) oluşturabilirsiniz. Yazışma örnekleri için kitap da vardır, ancak pratikle farklı olacağından ve yaşayarak öğrenmek daha kalıcı olduğundan önermiyorum. Paniğe kapılmayınız; zaman, merak ve dikkat ile herşey öğrenilebilir. Stajınızın verimli geçmesini dilerim.