Mesajı Okuyun
Old 25-01-2023, 23:15   #7
guney1988

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanma davası açılamaz kuralına benziyor. 1 yıldan önce açılması halinde, farklı kararlar olsa da, hukuki şartın gerçekleşmemiş olması nedeniyle davanın reddedilmesi gerektiği belirtiliyor. TBK m.344/3 dayanağıyla açılacak kira tespiti davasında da 5 yıl, bir hukuk şart. Dolayısıyla erken açılacak dava, hukuki şart sağlanmadığı için davacının hukuki yararının bulunmaması nedeniyle usulden reddedilmeli.

Usulden reddedilmezse, evlenmeden önce boşanma davası açmak da mümkün olur. Ama boşanma davası açmak için ilk hukuki şart, ortada bir evliliğin bulunmasıdır. Dolayısıyla hukuki şart doğmadan dava açılamayacaktır.

Sayın Admin teşekkür ederim koşullara uyum sağlamaya iş yapmaya çalışıyoruz diyelim bu duruma Keşif konusunda zaten 6 aydan önce gün vermedikleri için sorun yaşamam diye düşünmüştüm
Öncelikle benim olayımda artış oranı %8 olarak sabit dolayısıyla aslında TÜFE'ye göre olsa haziranı beklemek zorunda olmam gerektiğini, ama burda şimdiden haziran ayında eklenecek artışla kira bedelinin ne olacağı belli olduğu için ve şu anki dönemde bile haziran sonrası tutarı rayicin yarısının da altına kaldığı da dikkate alındığında şu anda dava açabileceğimi düşündüm. Sayın moltisantinin atıf yaptıgı karara benzer bir dosyam olmuştu geç açıldığı için içindeki dönem değil de bir sonraki dönem için tespit yaptı mahkeme, burdan yola cıkarak dava tarihinin içinde bulunulduğu dönem değil de bir sonraki dönem için şimdiden dava açılabileceğini düşünüyorum açıkçası hala çünkü kanun maddesi 5 yıldan sonra açılır demiyor

TBK 344/3"...beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın
sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir."

TBK 345/2 "Kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabilir.
Ancak, bu dava, yeni dönemin başlangıcından en geç otuz gün önceki bir tarihte
açıldığı
ya da kiraya veren tarafından bu süre içinde kira bedelinin artırılacağına ilişkin olarak
kiracıya yazılı bildirimde bulunulmuş olması koşuluyla, izleyen yeni kira dönemi sonuna
kadar açıldığı takdirde, mahkemece belirlenecek kira bedeli, bu yeni kira döneminin
başlangıcından itibaren kiracıyı bağlar.
"

Benim bu iki maddeden anladığım dava her zaman açılabilir buradaki 5 yıl süresi sadece hakimin TÜFE ile bağlı kalıp kalmaması hususunda belirleyici, dava açma süresinin başlangıcı değil dolayısıyla 5 yıl dolmadan (hele ki 5 yıl sonundaki tutar 1 sene öncesinden belli ise ve 1 yıl öncesinden piyasanın çok altındaysa) dava açılmasında bir engel olmadığını düşünüyorum hala.

Siz ne düşünürsünüz Meslektaşlarım ?