Mesajı Okuyun
Old 03-08-2009, 18:39   #1
Konuk

Mutsuz Aldatan eşim ve birlikte olduğu kadın hakkında hangi davaları açabilirim?

Merhaba,
16 yıllık evliyim. 13 yaşında bir çocuğum var. Eşim yaklaşık 2,5 yıl önce ağır hastalandı ve uzun süre hastanede kaldı. Hastaneden çıktıktan kısa bir süre sonra (ben zaman dilimini sonradan öğrendim) barda çalışan bir kadınla birlikte olmuş. Birliktelikleri hala devam ediyor. Olaylar bir yıl önce açığa çıktı. Eşim çıkmaza giriyor ve kız kardeşime durumu anlatıyor. Kurtulmak istediğini ve bunun için çaba harcadığını söylüyor. Kızkardeşimle iki ay boyunca terapi anlamında görüşmeler yapıyor. Eşim iki ayın sonunda eve dönerken kardeşime aşık olduğunu söylüyor. Bunun üzerine kardeşim olayları tüm detaylarıyla bana anlattı. Ve eşimle görüşmeyi kesti. Kardeşime aşık olduğunu söyletense birlikte olduğu kadın. Kıskançlıktan yapmış bunu ve eşim bunu söylerken telefonu açık kadın dinlemiş. Amacı kardeşimin tepkisini ölçmekmiş. Bunu eşim anlatıyor. Zaten kardeşim gelişmeleri anlattıktan sonra eşim herşeyi doğruladı, bunu kadının kıskançlıktan söylettiğini ve kurtulmak istediğini ama zaman gerektiğini, bunu da "sanki ölümü hissetim ve dünyaya bir kez geliyorum, herşeyi yaşamalıyım" şeklinde düşündüğünü söyledi. İtirafları bana samimi geldi ve gerçekten kurtulmak istediğini düşündüm. Bir yıldır kurtulmasını bekliyoruz çocuğumla. Çocuğumla diyorum, çünkü o tüm gelişmeleri başından beri biliyormuş fakat ben yeni öğrendim. Ama biz onun bildiğini bilmiyorduk. Çocuğum son zamanlarda artık babasının o kadının evinde kalmaya başlaması üzerine babasını kurtarmak amaçlı kadınla internet üzerinden farlı isimle iletişim kurdu. Kadın eşimle evli olduğunu falan yazmış. Çocuğum kimliğini açıklayınca kardeşime saldırıya geçmiş. Bu olaydan sonra da bana mesajlar göndermeye başladı. Tehditler ve kardeşimle ilgili şeyler var. Tüm bu gelişmeler içinde çocuğumun psikolojisi çok bozuldu.
Sorularım şunlar;
1-Çocuğumun bozulan psikolojisinden dolayı ve o kadını mutlu etmemek için eşimden şu süreçte boşanmak istemiyorum. Mal varlığı iyi idi eşimin, ama nerdeyse tüm mal varlığı hacizli. (Hacizli olmayan ev, araba var)Kredi kartımı kullandı ve yüklü borcu var. Boşanmadan maddi olarak kendimi ve çocuğumu garanti altına alabilir miyim? Yada ayrılma durumunda ondan neler talep edebilirim? Forumlarda Tedbir Nafakasından söz ediliyor, bu işime yarar mı? İhtiyati tedbir kararı (yanlış yazmış olabilirim, açılımını bilmiyorum) nedir, işime yarar mı?
2-Birlikte olduğu kadının bana gönderdiği tehdit, hakaret, birlikteliği kabullenme, vs. gibi mesajlar; çocuğumla kadın arasında geçen internet kayıtları, ve eşimin kadınla birlikte bir resmi var. Birde çocuğuma yazdıklarından dolayı çocuğumun iyice bozulan psikolojisi var. Kadına hangi davaları açabilirim?
3-Kadına ya da eşime, kardeşime bulunduğu ithamlardan dolayı hakaret, aşağılanma, iftira gibi konularda kardeşim tazminat davası yada başka bir dava açabilir mi?

Hukuksal anlamda bilgilerinize çok ihtiyacım var. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar....