Mesajı Okuyun
Old 04-02-2011, 11:26   #10
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Avukat Derya
Konuyla ilgili olduğu için sorumu bu başlığın altına yazıyorum. Yardımcı olan Meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

Müvekkilim 1,5 yıl çalışmış olmasına rağmen yıllık ücretli izni kendisine kullandırılmamıştır. 1'er günlük veya 2'şer günlük mazeret izni adı altında çalışmadığı süreler mevcut. Öncelikle bu süreler yıllık izin değil diye biliyorum. Doğru mudur? İş K. m.55/j işveren tarafından verilen izinler çalışılmış gibi sayılır hükmü karşısında bu sürelerin yıllık izin olmayacağını ispatlayabilirim diye düşüyorum.

Davamızda asıl sorun şu: Müvekkil baskı ile " bugün itibariyle bütün izin alacaklarımı kullandığımdan hiçbir izin alacağım kalmamıştır " diye yazıp bu belgeyi imzalıyor. Yıllık izin yönetmeliği gereğince işverenin izin defteri, izin kayıt belgesi tutması zorunlu. Bu nedenle, böyle bir belgenin geçersizliği ileri sürülüp dava kazanılabilir mi? Bu konuda, elinde Yargıtay kararı olan veya davayı kazanan Meslektaşlarımdan acilen yardım bekliyorum.

Doğru düşünüyorsunuz.
Ayrıca, müvekkiliniz kısa bir süre çalışmış olduğundan, ücret bordrolarından da kendinize bir delil yaratmanız mümkün olabilir.

Ancak, anladığım kadarıyla, işveren zaten, "izin kullandırdım" demeyecek, fesihten sonra "izin parasını" verdim diyecek. Eğer öyle ise, ibraname ile ilgili bir araştırma yapın.

Saygılar,