Mesajı Okuyun
Old 15-09-2011, 23:53   #3
hukukbilgisi

Ekonomik Krizden Yırtma Yolları

Değerli halkım, resmi istatistik kurumumuzun yayınladığı istatistiğe göre, mutluluk oranımız % 80’lere ulaşmış. Ben bu orana bakarak, aslında bu yazıyı yazma gereği duymayabilirdim. Ancak, ben, bu oran yerine, antidepresan kullanımındaki artışı dikkate aldığımdan, bu yazıyı yazmayı artık görev biliyorum.

Siz yine antidepresanınızı kullanmaya devam edin, ama öğütlerime kulak vermeyi de ihmal etmeyin. Sonuç olarak, bu bilgileri edinmekle bir zarar görmüş olmayacaksınız, en kötü ihtimalde ilacınızın dozunu artırarak yolunuza mutlu mutlu devam edebilirsiniz.

Şimdi tavsiyelerime gelebiliriz:

1- Ekonomik krizden yırtmamız bakımından bize ilk gerekli olan şey, elbette sağlam bir moraldir. Bu nedenle “Bu kriz küresel akıllım, mahalli değil; bizimle hiç alakası yok” cümlesini bir güzel ezberleyin ve kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda tekrar tekrar söylemekten çekinmeyin.

2- Yastık altına sakladığınız altınları arada bir çıkarıp sayın ve tekrar yerine koyun. Sonra kendinize orta şekerli bir kahve hazırlayın ve kahvenizi höpürdetirken içinizden “Ne iyi ettim de zamanında altın alıp yastık altına koydum, kriz zamanında bozdurup bozdurup harcarım” deyin. Yastığınızın altında zaten altın yok ise, keyfinize diyecek yok. “İyi ki yastık altına altın filan koymamışım, uyurken başıma batar, beni uyutmazdı” deyin ve güzel bir uyku çekin.

3- Kiracınız var ise, gece tarifesi açın ve bu şekilde kira gelirinizi yaklaşık olarak % 50 oranında artırmayı hedefleyin.

4- Kiracıysanız, ev sahibinizden 0-12 yaş grubu çocuklarınız için indirim talep edin. Ev sahibiniz anlayışlı biriyse elektrik, su, doğal gaz, çevre temizlik vergisi gibi giderleri de kira parasına dahil etmeye çalışın. Her Şey Dahil sistemin, küresel bir trend olduğundan filan dem vurun.

5- Banyo yapmaktan tutun, çamaşır ve bulaşık yıkamaya kadar su sarfiyatının önemli bir masraf kalemi olduğunu da dikkate alarak; (H 2 O) formülüyle ifade edilen suyu (H 1 O) şeklinde tüketmeye çalışın ve % 50 oranında tasarruf edin.

6- Ne yapın edin, uyduruktan da olsa bir dükkan açın. Sabahtan akşama kadar hiçbir şey yapıp satamasanız da olur. Burada önemli olan ‘gizli işsiz’ kategorisine girmektir. Gizli işsiz olmak, ayan beyan işsiz olmaktan çok daha keyifli bir ruh hali sağlayacaktır. Her gün, bir şey satabilecek olma ihtimali, vücudunuzu ve ruhunuzu zinde tutar.

7- Ölmeden önce yapmanız gereken 100 şey listelerinden birinde mutlaka “ekonomik krizde sevişin” önerisi vardır. Sevgiliniz veya eşinize bu listeden bahsedin. Sırf ‘böyle liste mi olur lan’ tartışmanız bile aylar sürer ve ekonomik kriz de zaten geçen zaman içinde baya bir hafiflemiş olur.

8- Gazete filan satın almayın, bunlara para vermeyin. Onun yerine internetten yararlanın. İnternet bağlantımız borcundan dolayı kesik diyorsanız, kablosuz internet bağlantısı hizmeti veren cafelerden birine dizüstü bilgisayarınızla yanaşın ve bağlantınızı sağlayın. Dizüstü bilgisayarınız yoksa bir yerden çalın anasını satayım. Gördünüz mü, hayatınıza şimdiden bir renk ve heyecan geldi. Hırsızlıktan dolayı hapse de girdiniz mi, işlem tamamdır. Demek ki, ekmek elden su gölden yaşama kavuşmak bir tık ötenizde.

9- Bol bol karşılıksız çek kesin. Bu sizde borçlarınızı ödüyormuş duygusu uyandırır ki, bu dünyada tadabileceğiniz en büyük mutluluktur. En sevmediğiniz esnafa en yüklü çekleri kesin ki, alacağınız haz birkaç katına çıksın.

10- Malum kriz zamanı. Öğünlerinizi ucuza getirmek amacıyla aldığınız simitleri bir çırpıda yemeyin. Öncelikle simidin susamlarını ayırıp bir kenara koyun, bu sizin sabah kahvaltınız olacaktır. Daha sonra sert kabuğunu ayırın, bu da sizin öğle yemeğiniz olacaktır. Sona kalan iç kısmı ise, hiç kuşkusuz akşam yemeğiniz olacaktır. Simidinizin yanında içeceğiniz çayın içine şeker koymayın, boşuna masraf olmasın.

11- Değerli küreselzedeler, malum krizden çıkma konusunda en büyük başarıyı, elbette daha bir donanımlı, daha bir bilgili insanlar başaracaktır. Bu yazıyı okuduğunuza göre, siz de onlardan biri olmalısınız, iyimserliğindeyim. Paralel Evrenler teoremine göre, her karar anında evren ikiye ayrılır ve genellikle kötü karar alınan evren bize kalır. Bu durumda, yeteri kadar “Kelebek Etkisi” filmi izledikten sonra, bu kötü karar anlarına dönerek bugünkü durumu, o günden düzeltebilmeniz kuşkusuz mümkündür. Bu yeteneğe sahip krizzedelerimizden, geçmişe dönerken benim hayatıma da bir göz atıp, mümkün olan bütün olumlu değişiklikleri yapmalarını umuyor, diliyor ve hatta yalvarıyorum.

12- Sıra geldi “kriz mağdurlarına klasik çözüm”ümüze. Yapılacak iş çok basittir; yoksul küreselzedeler, cinsiyetlerine göre zengin erkek veya kadın fırsatörlerle izdivaç yapmanın bir yolunu bulacaklar.
Katillerin, cinayetlerine intihar süsü vermeleri gibi, sizlerin de bu izdivaçlara, aşk izdivacı süsü vermeniz isabetli olacaktır. Aksi halde, kapının önüne konabilirsiniz.

Değerli kriz mağduru okuyucu, tavsiye ettiğim bu tedbirler, takdir edersiniz ki örnek olarak verilmiştir. Biraz kafanızı çalıştırsanız daha neler bulursunuz neler. Yeter ki kafanızı “bu aygıt krizdeyken daha hızlı çalışır” moduna getirin!..