Mesajı Okuyun
Old 02-09-2008, 07:53   #1
Av.S.C

Varsayılan avukatlar yasaya karşı hile yapmaya yönlendirirse bunun müeyyidesi ne olmalı ?

Bana çok ilğinç gelen bir olayı bu sitede hem paylaşmak,hemde konunun meslek etiği bakımından degerlendirilmesini düşündürmek istedim.Malum televizyonlarda yeni sezon başladı.Her sabah yapılan programlardan biride canlı yayına alınan konuklar ve bir kaç ilğinç konun tartışıldığı bir program var.Burada her sabah bir meslektaşımızda(çok tanınan,tecrübeli bir avukat) programa "uzman" olarak katılıyor.Dün sabah bu programı izlerken şahit oldugum olayı forum konusu yapmak istedim.Programda irdelenen olay şuydu,14 yaşında bir kız çocugu imam nikahıyla vede dügün yapılarak evlendirilmiş,istemediği halde gerdege sokulmuş.Küçük kızın babası bu olaydan sonra ortaya çıkmış ve şikayetçi olmuş.Tv programında tarafları uzlaştırmaya çalışıyorlar,evlenen kızın babası ve damadın babasıda stüdyodalar.Bizim meslektaşımız sonunda bir "çözüm" buluyor.Yaklaşık kelimelerle CANLI YAYINDA şunları söylüyor." Kızınız evdemi dogdu,hastanedemi diger kardeşiyle arasında 4-5 yaş fark varmı( hepsine kızın babası olumlu yanıt veriyor)".Sonra meslektaşımızan müthiş bir çözüm önerisi geliyor sanıkların cezai sorumlulugunu ortadan kaldırmak için.Ben diyor bir hakim arkadaşımla konuşur rica ederim,yaş büyütme davası açar çözeriz olayı.Sizdende hiç bir şey istemem.Olay böyle devam ediyor.Sonuçta yıllardır avukatlık yapan meslektaşımızın çözüm önerisinin hem etik hemde hukuki boyutu sizce düşündürücümü ?bizim meslek mensubu olarak ne yapmamız gerekir? Halkın gözünde bulunan bu çözüm avukatlık meslegi hakkında nasıl bir ön yargı oluşturur sizce?
Tüm meslektaşlarıma başlayacak yeni adli yılda mutlu,huzurlu ve başarılı günler diliyorum.