Mesajı Okuyun
Old 24-08-2008, 03:09   #107
Av. Can DOĞANEL

Bazı üyelerimizin ALINTI YAPAMAMA sorununa bir son vermek adına olayı şeklilerle anlatmaya çalıştım. Şekiller üzerlerine tıklandığında büyüyecektir.

İlk olarak alıntı yapmak istediğimzi mesajın bir kısmını farenin sol tuşunu basılı tutarak seçili hale getiriyoruz. (Şekil 1)

Seçili hale getirdiğimiz kısım üzerinde fareyi sağ tıkladığımızda açılan menüden copy/kopyala komutuna tıklayarak alıntı yapmak istediğimiz kısmı kopyalıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta mutlaka seçili kısım üzerinde sağ tıklamaktır. Başka bir yere tıkladığınızda seçim kaybolur ve kopyalamak istediğiniz metni hafızaya alamazsınız. (Şekil 2)

Daha sonra sol altta büyük ve KIRMIZI olan YANITLAYIN butonuna basarak kendi mesajımızı yazacağımız pencereyi açıyoruz. Burada sayfada sağ tıklayarak, açılan pencereden paste/yapıştır seçeneğini seçerek yukarıda kopyaladığımız metni kendi mesajımızın içine yapıştırıyoruz. (Şekil 3)

Paste/Yapıştır'a bastığınızda aşağıda gördüğünüz gibi daha önceden kopyaladığınız kısım ekrana yazılacaktır. (Şekil 4)

Şimdi yine kopyalama adımında yaptığımız gibi yapıştırdığımız metni seçili hale getiriyoruz. Sonra yukarıda en sağda görülen konuşma balonu işaretine basacağız aşağıdaki şekle dikkatli bakarsanız. Seçilen Metni ALINTI kodu ile işaretleyin yazısını göreceksiniz işte "Seçilen" kelimesinin hemen üstünde yer alan mavi kare içerisindeki işaret (karikatürlerdeki konuşma balonuna benzer) (Şekil 5)

Bu butona bastığınızda seçili metnin başında ve sonunda köşeli parantezler içinde QUOTE, /QUOTE yazılarının geldiğini göreceksiniz. (Şekil 6)

Artık alıntıyı bitirdik aslında. Şimdi alıntı yaptığımız mesaja vereceğimiz cevabı yazabiliriz. Üstüne veya altına yazmak farketmez. Dikkat edilecek husus alıntının içine yazmamaktır. Yani ya ilk QUOTE'den öncesine kendimize yer açarak (ENTER ile mesajı aşağıya iterek) veya son QUOTE'dan sonraya mesajı yazabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde ben alıntıdan önceye mesajımız yazdım. Gördüğünüz gibi alıntı benim mesajımın altında kalıyor.(Şekil 7)

Artık bildiğimiz şekilde mesajımızı foruma gönderiyoruz. mesajınız aşağıdaki şekilde görünecektir.(Şekil 8)