Mesajı Okuyun
Old 05-06-2011, 00:52   #2
harmeder

Varsayılan Yasaklanmış hakların geri verilmesi

Hüküm epey eski tarihli olduğu için hüküm tarihinden yeni TCK'nın yürürlüğe girdiği tarihe kadar çıkarılan af ya da şartlı tahliye yasalarını incelemenizi öneririm. Hakların da iade edildiğine dair hüküm var mı yok mu diye.

Yeni TCK'da memnu hakların otomatik iadesi kurumu var ancak 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu'nun 13/A hükmü ile TCK dışındaki kanunların getirdiği ya da bağladığı hak yoksunluklarının iadesi usul ve esasları düzenlenmiş. Hükmü inceleyebilirsiniz.

Bana sorarsanız maddedeki hüküm doğrultusunda yasaklanmış hakların geri verilmesi yolu en emin yol olur. Gerçi konu oldukça gözlerden ırak bir konu. İade talebini 'artık böyle bir usul kalmadı, otomatik iade var' diyerek reddeden mahkemeler olduğunu biliyorum. Ancak durum yasaklama hükmü öngören TCK dışındaki kanunlar açısından öyle değil. Dilekçede Adli Sicil Kanunu'nun söz konusu maddesini açarsanız daha sorunsuz olur sanıyorum.

Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alsanız da silah ruhsatı verilmesi talebinin reddedilmesi ihtimalini de hatırlatmak isterim.

İyi çalışmalar.