Mesajı Okuyun
Old 27-08-2006, 05:08   #1
devran

Varsayılan ‘Ne Anlatayım Ben Sana’

Gazeteci-yazar Ece Temelkuran’ın yeni çıkan kitabı, ‘Ne Anlatayım Ben Sana’ üç günde üç baskı yaptı

Ece Temelkuran kimdir?

1973, İzmir doğumlu. Bornova Anadolu Lisesi’ni 1991’de, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni ise 1995’te bitirdi. 1993’te Cumhuriyet’te gazeteciliğe başladı. ‘Bütün Kadınların Kafası Karışıktır’ adlı kitabı 1996’da yayınlandı. Aynı yıl Alman Hükümeti tarafından yılın gazetecisi seçildi ve Almanya’da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı.

1997 yılında ‘Oğlum Kızım Devletim - Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri’ adlı araştırma kitabı yayınlandı. Ardından avukatlık ruhsatnamesini aldı ve bu mesleği hiç icra etmedi. Cumhuriyet Dergi için yaptığı “Bekaret Testi Suçtur” adlı yazısıyla Tabipler Odası Yılın Araştırma Yazısı ödülünü aldı.

Şiir-metin (poem&prose) türündeki İç Kitabı (Everest, 2002) yayınlandı. Eylül 2002’de şiir-metin türündeki üçüncü kitabı “Kıyı Kitabı”nı yazdı.

Savaş karşıtı yazıları sebebiyle Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden “Barış Kalemi” ödülünü aldı. Temelkuran’ın “Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita” kitabı, dünyaca ünlü ‘Lettre Ulysses Gazetecilik ve Röportaj Ödülü’ne aday gösterildi.

Yazarın diğer kitapları; Dışarıdan Kıyıdan Konuşmalar (2004), İçeriden Kıyıdan Konuşmalar (2004), Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita (2006).