Mesajı Okuyun
Old 04-05-2007, 10:06   #3
ISIL YILMAZ

Bu okullar İl Milli Eğitim müdürlüğüne bağlı ise, valililğe karşı harekete geçmeli diye aklımdan geçti Emin olamadım ama, aşağıdaki mevzuat bir incelerseniz, belki yardımı olabilir.
Saygıyar.

KANUN NO: 5442

İL İDARESİ KANUNU (*)

......
MADDE 4 - İl genel idaresinin başı ve mercii validir. Bakanlıkların kuruluş kanunlarına göre illerde lüzumu kadar teşkilât bulunur. Bu teşkilâtın herbirinin başında bulunanlar il idare şube başkanlarıdır. Bunların emri altında çalışanlar ilin ikinci derecede memurlarıdır. Bu teşkilât valinin emri altındadır.

KANUN NO: 3797

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN

.......

ÜÇÜNCÜ KISIM

TAŞRA VE YURT DIŞI TEŞKİLATI

TAŞRA TEŞKİLATI
MADDE 53 - Bakanlık, Bakanlıkların Kuruluş ve Görev Esasları Hakkında Kanun, Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameler ve İl İdaresi Kanunu hükümlerine uygun olarak taşra teşkilatı kurmaya yetkilidir.
Her ilde ve ilçede bir millî eğitim müdürlüğü bulunur, ilçe millî eğitim müdürlükleri görev ve hizmetleri yürütürken, il millî eğitim müdürlüklerine karşı da sorumludur. İl ve ilçelerin sosyal ve ekonomik gelişme durumları, nüfusları ve öğrenci sayıları gözönünde bulundurularak bu müdürlükler farklı tip ve statülerde kurulabilir ve farklı yetkiler verilebilir. İş durumuna ve ihtiyaca göre Bakanlık ana hizmet birimleri, millî eğitim müdürlüklerine bağlı olarak ayrı il ve ilçe birimleri de kurulabilir.