Mesajı Okuyun
Old 27-07-2011, 17:16   #1
üye31284

Varsayılan Ara kararda, " tedbir nafakası" yerine " iştirak nafakası" yazılması

Merhaba,
Bugün adli yardımdan aldığım bir dosyada nafakanın icraya koyulmasıyla ilgili görevlendirildim. Normalde özel olarak istense bile icra işleri almıyorum ancak adli yardım dolayısıyla geldiği için almam gerekti. Tabiki olması gereken neyse yapacağım ama kararı gördüğümde biraz kafam karıştı.
Kararda " dava tarihinden itibaren geçerli olmak üzere karar kesinleşene kadar ( boşanma davasının red kararı ) müşterek çocuk için aylık 250 TL...iştirak nafakası...." ibaresi var. Ancak iştirak nafakası boşanma davasından sonra söz konusu olan bir nafaka türü. Yanlış yazıldığı aşikar. Tedbir nafakası yazılması gerekiyordu. DEĞİL Mİ?
Bu hatayı düzelttirmeden yani iştirak nafakası yazmasına rağmen, ben bununla ilgili tedbir nafakasına özgü ilamsız takibe başlarsam sıkıntı yaşar mıyım?

Müvekkilim adliyeye gidip kararı almak istediğinde gerekçeli kararı değil, gerekçeli karara esas olan son celse kararını yani ara kararı almış, gerekçeli kararı vermemişler kalemden. Gerekçeli kararla takip açılırsa kesinleşmesini beklemen gerekir diye. Bu doğru mu?

Pek çoğunuz için basit olan konular bunlar biliyorum ama benim ilgi alanım olmadığından ve araştıracak olmakla birlikte bazı kısımların pratiğe yönelik olduğunu düşündüğümden bilginize başvurmak istedim.

Şimdiden Teşekkürler