Mesajı Okuyun
Old 30-06-2004, 07:23   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayin Yazgan,

Icra takiplerinin durmasi Bankalar yasasinin 16/2 hükmü icabi olup, Bu hüküm sadece Banka borçlari için geçerli bir hükümdür.
Banka tüzel kisiligi disindagi istirak sirket borclari bu kapsamda degerlendirilemez.

Alıntı:
2. İznin kaldırılmasına ilişkin Kurul (*) Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten itibaren banka hakkındaki ihtiyati tedbir dahil her türlü icra ve iflas takibatı durur.

Bu yönde hatali kararlar var. Biliyorum.

16. madde hükmü, 14/3 e göre Bankacilik islemleri yapma ve/veya Mevduat kabul etme izni kaldirilan bankalar için, Bankanin tasarruf mevduati sigorta fonu kapsamindaki mevduat borçlarinin ödenip, iflasinin saglanmasi kayit ve amaciyle bankanin yönetim ve denetimin fona geçmesini tanzim etmistir.

Oysa, istirak sirketlerin temettü hariç ortaklik haklari ve yönetim ve denetiminin fona geçmesi, temettü hariç ortaklik haklari ile yönetim ve denetimi fona geçen Bankalarin zararlarinin 14/5-ac ve 14/5 bc fikralarine göre fon tarafindan devir alinmasindan sonra banka hisselerinin fona geçmesine dayali olarak, 15/7 a ya göre mümkündür.

Bu noktada belirtmek gerekir ki yönetim ve denetimi alinan istirak sirketlerin, bütünü degil, sadece banka zararina neden olan banka ilgililerinin hisseleri için fonun yetki ve tasarrufu vardir.

Kisaca, Banka tüzel kisiligi ayri, sirket tüzel kisiligi ayridir. Banka borcu, sirket borcu degildir! dolayisiyle sirketin borcu da banka borcu degildir.

4389 sayili yasa fon tarafindan yanlis uygulanmaktadir.

Bu yasayi bilmeyen yargi makamlari da maalesef, hatali kararlar vermektedir.

isci alacaklari için en büyük engel kanimca Fon tarafindan tek tarafli yaratilan ve hiç bir mahkeme kararina dayanmayan banka zararlarindan dolayi istenen kamu alacaginin, sirket malvarliginin asla karsilayamayacagi kadar büyük miktarda olmasidir. Baska bir ifade ile rüçhanli isci alacagi, kamu alacagi karsisinda tahsil edilemeyecek bir alacak olarak kalacaktir.

5020 sayili yasa ile degistirilen 4389 sayili bankalar yasasinin yeni maddeleri hukuk adina büyük talihsizlikler içermektedir.