Mesajı Okuyun
Old 06-10-2008, 10:35   #7
Gamze Dülger

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Hukukçu meslektaşlara,

Haciz işlemleri sırasında karşılaşılan sıkıntılı durumların çokluğu da gözetilirse, önemli olduğunu düşündüğümüz soruyu soralım :

Avukat haciz mahalline girebilir mi ?

Ömer KAVİLİ

Avukat haciz mahalline isterse girebilir.

Dayanağı kanun ve yönetmeliklerde açıkça yok.Yani vekil "Haciz mahalline girebilir,tüm odaları gezer,kapıları açar,dolaplara bakar vs. " denmiyor.

Sadece haciz tutanağının varsa vekili tarafından imzalanacağı belirtilmiş.!!!

Aaaaaaa yoksa sadece hazirun olarak mı bulunacağız?
Yoksa giremez ama girildiği ve içerde ne yapıldığını görüp yapılanları imzalayabilir diye mi düşünmeliyiz..

İnanın dayanak tek metin,tek açıkça bildiren kanun hükmü-yönetmelik yada karar bulamadım.

Ama giriyor ve icra memurunun işlemini doğru yapıp yapmadığını kontrol ediyorum.Bu esnada başıma bir şey gelirse görev başında resmi memur sıfatım olduğunu ise kesinleşmiş bir ceza mahkemesi kararıyla da öğrendim.

Eğer İİK 14. madde gereği resmi kurumlarca gerektiği gibi yerine getirilseydi bu konuda çıkmış bulunan ihtilafları daha doğrudan öğrenebilirdik.Yani yetki ve sorumluluğumuzun sınırını bilir yarın bir gün sorulduğunda "işte şu madde şu satır " derdik.

Ama açıkça bu yetki maalesef yok.Yani geremezsiniz denirse "İyi girmem ama tutanağı imzalarım ona göre " demek zorunda kalabiliriz.

Bakalım bu konuda neler olacak?

Sayın Kavilli'nin bizi aydınlatacağını umuyorum.

Saygılarımla