Mesajı Okuyun
Old 30-03-2009, 17:47   #1
Gönül

Acil Boşanma davasında yurt dışında bulunan eşe tebligat sounu

Sayın meslektaşlarım, soracağım konu kanmca çoğu meslektaşımın karşılaştığı bir sorun ve bu sorun hakkında detaylı bilgi sahibi olan meslaktaşlarımın yardımını rica ediyorum. Meslekte yeniyim ve böyle bir durumla hiç karşılaşmadım o yüzden bilgilerinizden faydalanabileceğimi umuyorum.
Eşler 2002 senesinde evlenmişler,daha sonra koca yurt dışına gitmiş ve türkiyede kalan eşini arayıp sormamış, eşi aleyhine de boşanma davası açmıştır. Bu boşanma davası red edilmiş ve reddin üzerinden yaklaşık 7 sene geçmiştir. Bu süre zarfında evlilik birliği fiilen sona ermiştir çünkü yurt dışındaki koca, karısını hiç aramamış izini kaybettirmiştir. Şimdi kadın boşanmak istiyor ,fakat eşine ait yurt dışında herhangi bir adres bulamıyoruz.Fiili ayrılık sebebi ile boşanma davası açmak istiyoruz fakat yurt dışındaki kocanın adresi bilinmemekte.Bu durumda ne yapmam gerekiyor, davayı açıp tebligat adresini türkiyedeki son bilinen ikametgahı gösterip,oraya tebligat yapılamayınca mı mahkeme vasıtasıyla mı tebligat yaptırmam gerekiyor. fakat yurt dışında tebligat yapılabilmesi için bile bir adres yok , koca Almanya'da bulunmakta.Bu düğümü nasıl çözebilirim ?sayın meslektaşlarım, tecrübe ve bilgilerine güvenerek, yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürlerimi sunarım.