Mesajı Okuyun
Old 04-08-2011, 13:43   #28
Av.Ferahfeza

Dayak yersen imama git!

Diyanet'in sendikası DİN-BİR-SEN, dayakçı kocaların polise şikâyet edilmesine karşı çıktı: "Aile içi meseleler aile içinde kalmalı. Polisten önce imama gidilsin..."

ANKARA - Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (DİN-BİR-SEN) Genel Başkanı L. Ş., Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının şiddete uğrayan kadının tek tuşla polis çağırmasına ilişkin çalışmasına tepki gösterdi. Tek tuşla polis çağırma uygulamasının kadının olmadık yere sürekli kocasına yüklenmesine neden olacağını, kocasının da inatlaşıp daha fazla şiddete yönelmesini beraberinde getireceğini savunan L. Ş., “Bu uygulama, evlilik kurumuna daha fazla zarar verir. Aile içi meseleler aile içinde kalmalı, dışarıdan müdahale doğru değil. Polis yerine bu işle görevlendirilecek mahallenin imamını, muhtarını, öğretmenini aramak daha doğru” dedi.

Şiddet gören kadına ‘sesini çıkarma’ mesajı
L. Ş., şiddete uğrayan kadının canını kurtarmak için tek tuşla polis çağırabilmesine imkan sağlayabilecek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının projesine karşı çıkarak, bu tür uygulamaların kaybolan aile değerlerinin tamamen yok olmasına ve aile birliğinin derinden sarsılmasına neden olacağını iddia etti. Aile içi meselelerin aile içinde kalması gerektiğini ve dışarıdan müdahalelerin doğru olmadığını savunan Şenocak, tek tuşla polis çağırma uygulamasının tahrik niteliği taşıdığını ve evlilik kurumuna büyük zarar vereceğini söyledi.

Diyanet devreye girsin, imamlar hakem olsun
“Kadınlarımız mağdur olabilir, şiddete uğrayabilir ama polis son merci olmalıdır” diyen Şenocak, “Eğer Sayın bakan birşey yapmak istiyorsa bir gayreti varsa ki öyle görünüyor, bu tür anlaşmazlıklara düşen aileler için kadın ve erkeğin benimseyeceği bir hakem tayin etmesi lazım” dedi. Sorunun çözümü için polisi işaret etmenin aile içindeki dengeyi altüst edeceğini savunan L.Ş., “Hakemliği kim yapacak?” sorusuna, “Mahalledeki imam, öğretmen, psikologlar devreye girebilir, bunlar hakem tayin edilebilir” yanıtı verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı aile irşat bürosu, Sosyal Hizmetler bünyesinde aile içi eğitim hizmetlerinin de devreye girebileceğini belirten L.Ş., “Şiddet gören kadın polisi arayacağına buraları arasın. Bizim aile mefhumlarımız var bu ülvi olan mefhumlar köreltilmeden bu iş çözülmeli. Tüm bu gösterdiğimiz yollara rağmen hiçbir şey olmuyorsa o zaman düğmeye bassın, polis çağırsın” dedi.

“Kadın erkeğe yüklenir, erkek inatlaşır”
“Şiddet gören kadının doğrudan polisi aramasını niye doğru bulmuyorsunuz?” sorusuna L.Ş., “Siz evlisiniz eşinizi kıskandınız, hemen düğmeye basacaksınız, polis çağıracaksınız. ‘Bu bana tacizde bulundu, bana sövdü, beni dövdü’ diyeceksiniz. Bu sefer her türlü aile içi huzursuzluklar baş gösterecek. Aile içinde ufak tefek tartışmalar olabilir. Hanım, ‘Bende bu imkan var hemen bu imkanı kullanırım’ deyip eşine karşı yüklenecek, eşi inatlaşacak. Sonra daha kötü sorunlar ortaya çıkacak” yanıtını verdi. Şiddet gösteren eşin kafasının bozuk olabileceğini savunan L.Ş., “Gazetede okudum, futbolcunun bir tanesi, eşi olan Brüksel güzelini otel odasında dövmüş, önemli bir haber. Erkekte bazı şeyler olmuş, başkası mı var diye, kafasından farklı düşünceler geçmiş. Bu sporcu arkadaşa hemen bunun olmadığını Diyanet’ten ilgili birileri girip anlatsaydı, belki de evlilikleri kurtulacaktı. Yazık boşanıyorlar” dedi.

“Diyanet İşleri devreye girerse daha etkili olur”
Kadına yönelik şiddete karşı Diyanet İşleri Başkanlığı nezdinde bir hareketin olmasının daha saygınlık uyandıracağını belirten L.Ş., “Polis korkutucudur. Hakemler bu tür sorunları çok rahat çözebilir. Bizim Osmanlı’dan gelen aile çizgimizde hemen ‘polis çağırayım sana şunu yaptıracağım bunu yaptıracağım’ diye birşey yok” dedi.

“Polis sizi zaten kurtaramaz”
“Şiddet gören bir kadının o an polis yerine bir imamı aramasının kendisini nasıl kurtaracağı” sorusuna karşılık da L.Ş., “Polisin gelmesi sizi kurtaracak mı? Polis gelene kadar o insan size yapacağını zaten yapar, komaya sokar. Polis çağırmak eşi kışkırtabilir daha da büyük şiddete yol açabilir. Bu hemen birden olacak birşey değil, eşin psikolojik bunalımı olur, içki içmiştir kafası yerinde değildir, ruhsal bunalımları, problemleri vardır. Bu ailenin gözetim altında tutulması lazım” diye konuştu. “Polis demek aileyi parçalamak demektir” diyen L.Ş., “Asla şiddeti tasvip eden insanlar değiliz ama bu şiddeti yok etmek için gayret sarfederken tekrar büyük bir şiddeti körüklüyor muyuz diye bir endişem var” dedi. L.Ş., “Polis her şey değil, kalbimize önce polisi yerleştirelim. Aile içi bütünlüğünün ne demek olduğunu önce o aileye anlatalım, baktık ki olmuyor o zaman tabiki polis çağıralım, olmadı ayrılsın, şiddet gösteren cezaevinde ıslah edilsin ama bunlar son aşama olsun” diye konuştu. Son aşamaya kadar beklenmesinin bazen kadınların yaşamına mal olduğunun anımsatılması üzerine ise L.Ş., “O zaman eksiklik bizde yetişememişiz, ulaşamamışız. İşte bunun için Sayın bakan ile Diyanet İşleri Başkanımız hemen bir araya gelmeli. İmam, muhtar ve öğretmen ile işbirilği ile bu aileler tespit edilmeli ve hemen eğitim ve terapi başlatılmalı” dedi.

Bakana üstü kapalı taşlama
Tek tuş uygulamasının ardında cehalet ya da menfaat olabileceğini savunan L.Ş., “Yani hadiseye Sayın Bakanın uygulaması açısından bakıldığında aile kurumuna karşı tam bir vukufiyetinin olmadığı anlaşılmaktadır” sözleriyle de üstü kapalı Bakan F. Ş.’yi eleştirdi.
04/08/2011 7:34 RADİKAL