Mesajı Okuyun
Old 25-05-2022, 16:34   #4
Av. Yakup AYDIN

Alıntı:
Yazan Öznur Türk
Merhabalar meslektaşım, öncelikle ben de sizin gibi düşündüm ve birkaç hakime de danıştım ancak netice olarak bir karar veya kanaat bildirilemedi. hatta bir hakim tedavi gideri olarak istenebileceğini söyledi. diğeri yalnızca iş mahkemesinde açılması gerektiğini söylemekle yetindi. Ben dilekçemi iş kazasından kaynaklanan maddi tazminat olarak hazırladım ve davayı açtım. Tensip zabtının düzenlenmesini bekliyorum. Süreci buradan paylaşacağım, umarım örnek bir karar yaratmak mümkün olur. Bilginize danışmak istediğim bir diğer husus; dava dilekçesinde iş kazasından kaynaklanan yazmam usulü açıdan davanın reddine neden olur mu?

1. HMK m.33: Hâkim, Türk hukukunu resen uygular.

2. "04.06.1958 gün 15/6 Sayılı Yargıtay İçtihadı Birleştirme kararında da vurgulandığı gibi; bir davada dayanılan maddi vakıaları açıklamak tarafların, bu olguları hukuken nitelendirmek, uygulanacak yasa maddelerini arayıp bulmak ve doğru olarak yorumlayıp uygulamak da hâkimin görevidir. Diğer bir deyişle; bir davada maddi olayı anlatmak taraflara, hukuki nitelendirmeyi yapmak hakime aittir. (HMK. madde 33). Anılan yasal düzenlemeye göre davayı aydınlatma görevinin mahkeme hâkimine ait olmasına göre uyuşmazlığın çözümüne dair hukuki nitelendirmeyi de yine hakim yapacak ve görevli olup olmadığını da taraflar ileri sürmese dahi gözetecektir." (3. HD, 13.11.2018 T, 2017/1159 E, 2018/11427 K)

3. Talebiniz maddi tazminat olduğuna göre iş kazası veya haksız fiil gibi hukuki nitelendirmeyi yapacak olan hakimdir. Bu bir ret sebebi değildir. Fakat hukuki nitelendirme neticesinde görevli olmadığına kanaat getirirse görevsizlik kararı verilebilir.