Mesajı Okuyun
Old 28-07-2006, 22:01   #30
Av.Engin Özoğul

Konuya biraz geç dahil oldum ama bu konuda bir iki şey söylemek isterim. Bence mobese sistemi gerekli ve yerindedir. Uygulamanın dayanağı polisin önleme faaliyetine dayanmaktadır.

Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu
Madde 2 - (Değişik: 16/7/1965 - 694/2 md.)
Polisin genel emniyetle ilgili görevleri iki kısımdır.
A) Kanunlara, tüzüklere, yönetmeliklere, Hükümet emirlerine ve kamu düzenine uygun olmıyan hareketlerin işlenmesinden önce bu kanun hükümleri dairesinde önünü almak,
B) İşlenmiş olan bir suç hakkında Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ile diğer
kanunlarda yazılı görevleri yapmak,

bu hüküm bence uygulamanın yasal dayanağı olması bakımından yeterlidir.

Mobese uygulamasının özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğine ilişkin görüşe de katılamıyorum. Yargıtay uygulamasıyla kişinin özel hayat alanları ortak alan, özel alan, gizli alan olmak üzere üç alana ayrılmaktadır. Kişinin ortak alandaki faaliyetlerinin bilinmesi özel hayatın gizliliğine bir müdahale teşkil etmemektedir. Yani kamuya açık alanda özel hayatın gizliliğine ilişkin koruma sıfıra inmektedir.

Bunun yanında kamu düzeni nedeniyle özel hayatın gizliliğine ilişkin koruma sınırlanabilir. Temek hak ve özgürlüklerin kamu düzeni nedeniyle sınırlanması Anayasal dayanağı olan bir yetkidir. Bu nedenle kamu düzeni nedeniyle kişinin özel alanına da müdahale söz konusu olabilecektir.

Kişinin gizli alanına ilişkin müdahale ise hakkın özüne dokunma yasağını ihlal edebileceği için sınırlanama yetkisinin dışında kaldığını düşünüyorum.

Sonuç olarak mobese uygulamasının yasal dayanağı olduğunu ve herhangi bir hak ihlaline sebep olmadığı düşüncesindeyim.