Mesajı Okuyun
Old 21-06-2012, 10:57   #18
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Ali HALLAÇ
Esasen ben de stajın adliye bölümünün gereksiz olduğuna inananlardanım.Staj dönemi adayın kendi çabasıyla başarıyla taçlanabilir.Staj dönemi 1 yılken bile bu kadar sorun varken,TBB hazırladığı yasa önerisinde 2 yıla çıkarılmasını da anlamak mümkün değildir.Bir avukat adayı kuramsal bilgilerden zaten bunalmıştır.Zor br lisans döneminden sonra teorik değil,pratik çalışmaya ihtiyaç vardır.Yanında staj yaptığı avukatın yardımcısı olarak savunma sürecine dahil edilmesi yerine,aylarca yıllarca staj okulları,seminerleri,adliye stajı,staj akademisi vs.vs.gibi kuramsal çalışmaların gereksiz olduğunu düşünüyorum.En azından kuramsal çalışmalar kısa pratik çalışmalar uzun tutulmalıdır.

Yargı bir bütündür. Sistemi kavrayabilmek için yargıyı oluşturan tüm ögelerin bilinmesi ve ögelerin bütünü nasıl etkilediklerinin kavranması gerekir düşüncesindeyim. Bütünü oluşturan ögelerden birisinin diğerini hiçe sayması, etkilemesi ve ona karşı cephe alması, bütüne zarar verir.
Pratik sadece ve sadece belirli bir zaman birimi içinde, belirli bir çevrede görülen uygulamadır. Ve bu uygulamanın, en azından olanaklar çerçevesinde, teoriye uygun olması gerekir. Teoriye uygun olmayan, teoriyi hiçe sayan, pratik günün birinde keyfilik batağında bulur kendisini.

Teori ve pratiğin birbirini tamamlaması gerekir. Kim ve hangi mevkide olduğuna bakmadan herkesin mesleğinin teorik temelini bilmesi ve bu teorik temeli günlük uygulamada göz önünde bulundurması gerekir. Aynı durum teori için de geçerlidir; Teori uygulamanın açıklarını kapatmaya yönelik olmalı ve uygulamadan yola çıkarak, uygulamanın tarihini, koşullarını ve aktörlerini göz önünde bulundurarak kendisini yenileyebilmelidir. Kendisini yenileyemiyen teori idolojidir. Uygulamayı göz önünde bulundurmayan teori sadece 'orkide yetiştiriciliğidir'(Tanım Sayın Av. Armağan Konyalı'ya ait bana değil) Teorinin uğraşı alanı 'domates biber yetiştiriciliği'de olmalıdır; Sadece 'orkide yetiştiriciliğine' dayalı teori güzele yönelik olabilir, ama karın doyurmaz, faydalı değildir. Varılması gereken hedef 'domates ve biber yetiştirciliği' ile 'orkide yetiştiriciliğini' birleştirebilen 'yetiştiricilik/bahçıvanlık' olmalıdır. 'Yetiştiricilik/bahçıvanlık' kelimesinin yerine 'Hukukçuluk' kelimesini koyabilirsiniz isterseniz.

Saygılarımla