Mesajı Okuyun
Old 12-07-2009, 15:57   #76
Academic

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Toplum hiç bir katırdan doğurmasını beklememiştir şimdiye kadar.

Bu söz bana kadın ve annelik konusundaki yaklaşımın sadece "doğurmaya" endeksli olduğunu düşündürdü..Şu an kadına dair etik ikilemlerden biri de anneliğin doğurmakla sınırlı olup olmadığı konusunda yürütülmektedir. Özellikle taşıyıcı annelik konusundaki tartışmalarda öncesinde özel bir anlaşma ile kadının sadece doğurmuş olmasının ona annelik sıfatını ve haklarını kazandırıp kazandırmayacağı yönündeki tartışmalar dünya sahnesinde hala netlik kazanmamıştır. Benim fikrimce analık görevi sadece doğurmaya endekslenecek kadar basit değildir ve doyurmayı, bakıp beslemeyi, gereken özeni göstermeyi de gerektirir. Dolayısıyla annelik doğurmakla eşdeğer sayılabilecek kadar basite de indirgenemez. İşte bu durum kadının geçekten neden desteklenmesi gerektiğini ve birey olmak için önündeki engellerin neden kaldırılması gerektiğini daha çok anlamlı hale getiriyor bence. Zaten feminizm içindeki tartışmalarda (radikalleri dışında tutuyorum) kimse annelik görevinin kadından ayrıştırılması gerekli olduğunu iddia etmiyor. Doğa gereken iş bölümünü zaten yapmıştır. Bizim tartıştığımız ise kadının bu rolünü gerçekleştirirken de başka şekilllerde topluma etkin katılabilmesi için desteklenmesi ve gerekli haklara sahip olabilmesidir. Yoksa kök hücreden sperm üretimi gerçekleşti , yapay rahim de nasıl olsa yapıldı , doğanın dengesini istediğimiz gibi yeniden kuralım anlayışı ya da savunusu söz konusu değildir. Bu arada bu bilimsel gelişmeler gerçekten de vardır.