Mesajı Okuyun
Old 20-04-2007, 16:23   #3
üye8180

Ben önceki fikirlerimde ısrarcıyım. Siz gereksiz detaylar diye nitelendirdiniz ama ben mağdurun başına gelen her ne ise bunun ayrıntılı olarak açıkça konuşulması ve tartışılması gerektiğini düşünüyorum ve bu bence mağduriyeti daha da arttırmaz bilakis mağdur lehine sonuçlar doğurur. Somut vakamızda belirttiğim üzere bir çocuk söz konusu. Bence yaşadığı şeyleri tam olarak idrak dahi edememektedir. Bu sebeple olayı kendince örtbas etmeye çalışacak ya da kabullenmemesi gereken şeyleri yaşının verdiği deneyimsizlikle kabullenme yoluna gidecektir. Burada cinsel istismar TCK. 103 fıkra 2 anlamınde parmakla ve organla gerçekleştirilmiş. Bir çocuğun parmakla istismar edilmesine nasıl ve ne sebeple ( cinsel fantazi bu vakada yeterli ve gerçek bir sebep olamaz bence ) rıza göstereceğini anlamakta güçlük çekiyorum. Cinsellik elbette anotomik, fiziksel olarak 14 yaşın altında da yaşanabilir. Ancak benim öne sürdüğüm bu durumlarda mağdurun rızasının sağlıklı ve geçerli kabul edilmemesi gerektiğidir. Vekil olarak mağdurun beyanlarına aynen katılmamızın dışında ve ötesinde görevlerimizin olduğunu düşünüyorum. Mağdur özgürce beyanda bulunur tabi ki. ( Bunu söylerken mağdurun toplumumuzda geniş kesimlerce büyük öneme haiz olan ve hatta bazı durumlarda mağdurun yaşam hakkının önüne dahi geçebilen bekaretinin kaybedilmesi sebebiyle olayın faili ile mecburi evlilik için düğün hazırlıklarının başlatıldığını, mağdurun tam olarak onayı dahi alınmaksızın ailelerin anlaştığını, bu durumda mağdurun ' evet ben fail hakkında şikayetçiyim. Çünkü istemediğim halde beni cinsel ilişkiye zorladı veya sevişmeye başlamıştık ama o istemediğim halde fazla ileriye gitti' diye ifade vermesinin ne kadar güç hatta İMKANSIZ olduğunu hatırlatırım. Maalesef bu topraklarda bakireliğini kaybetmiş kızlara çürük elma muamelesi yapılmaktadır ve kız ilk yattığı kişi ile isterse bu bir tecavüz vakası olsun aileler tarafından evliliğe zorlanmaktadır. Birçok erkek te kimi vakalarda arkadaşlık ettikleri genç kızlara tecavüz ederek bu duruma düşürdükleri mağdurlara karşı, bu hadiseyi koz olarak kullanmakta ve benden başka kimse seni almaz mantığı ile onları mecburi bir evliliğe zorlamaktadırlar. Daha sonra kaybedilmiş bir zar uğruna malumunuz gelsin mutsuz evlilikler, mutsuz hayatlar, mutsuz nesiller vs. vs. ) Ama ben vekil olarak vakıanın hukuki nitelendirmesini yapmak durumundayım ve ' evet bu bir tecavüzdür' diyebilme yetkimin olduğunu düşünüyorum.