Mesajı Okuyun
Old 16-04-2015, 12:27   #1
Vlkn_Snr

Varsayılan Cevaba Cevap Dilekçesi Süre Uzatım Talebi

Özel bir bankaya karşı açmış olduğumuz davada davaya cevap dilekçesi verildi. Ancak içeriğinde davanın bizim açımızdan da çok önemli olan ve yapılan bankacılık işlemlerine ilişkin telefonla alınan talimatlara ilişkin ses kayıtlarına bolca atıfta bulunulmuş ancak davaya cevap dilekçesi ekinde ses kayıtları sunulmamış bölge müdürlüğünden mahkemece talep edilmesi istenmiştir.

Davaya cevap dilekçesi ekinde delil olarak pek çok belgeden söz edilmiş ancak yine hiç biri sunulmamış ilgili birimlerden bahsedilerek buralardan mahkemece toplanması talep edilmiştir.

Cevaba cevap dilekçesi vermeden evvel bahsi geçen delillerin dosyaya ibrazını istemek eğer mahkemece deliller getirtilecekse toplanmasını istemek ve cevaba cevap dilekçemiz için ek süre talep etmeyi düşünüyorum. Zira davaya cevap dilekçesi ekinde bulunması gereken delilleri görmeden cevap vermek hem uygun olmayacak hem de hata yapmamıza sebebiyet verebilecek.

HMK 127. md' de "Cevap dilekçesi verme süresi, dava dilekçesinin davalıya tebliğinden itibaren iki haftadır. Ancak, durum ve koşullara göre cevap dilekçesinin bu süre içinde hazırlanmasının çok zor yahut imkansız olduğu durumlarda, yine bu süre zarfında mahkemeye başvuran davalıya, bir defaya mahsus ve bir ayı geçmemek üzere ek bir süre verilebilir. Ek cevap süresi talebi hakkında verilen karar taraflara derhal bildirilir." denilmektedir.

Yine HMK 134. md' de "(2)Davacının cevaba cevap, davalının da ikinci cevap dilekçesi hakkında, dava ve cevap dilekçelerine ilişkin hükümler niteliğine aykırı düşmediği sürece kıyasen uygulanır." denilmektedir.

Şimdi "niteliğe aykırı düşmediği sürece" hariç burdan cevaba cevap dilekçesi için de süre uzatımı istenebileceğini çıkarıyorum. Cevaba cevap için süre uzatımı almış ya da bu konuda bir Yargıtay kararı olup paylaşabilecek varsa sevinirim.

Teşekkür ederim.