Mesajı Okuyun
Old 26-06-2013, 11:17   #1
av. canan0

Varsayılan fikri sınai haklar hukuk mahkemesi TTK'ya göre inceleme yapabilir mi?

Merhabalar,
müvekkilimin kendi ürettiği mallarının 3 tanesinin çeşitli resimleri başka bir firmanın internet sitesinde yer aıyor ve kendi ürünleriymiş gibi siparişle üretim yaptıklarına dair beyana yer vermişler. bizim ürünlerin 2 tanesi endüstriyel tasarım tescil belgeli , birinin yok. ben de genel haksız rekabet hükümlerine dayanarak dilekçemde tamamen TTK haksız rekabetten bahsetmek suretiyle Asliye Ticaret Mahkemesi'nde dava açtım. dilekçemin hiçbir yerinde Endüstriyel tasarımların korunması hakkındaki KHK'ya dayanmadım. ama delil olarak 2 ürünün tescil belgelerinin fotokopilerini eklemiştim. mahkeme sadece bu fotokopilere bakarak benim KHK'ya dayandığım kanaatine varmış ve görevsizlik kararı verdi. Vakit kaybı olmaması için yanlış bir karar olduğunu düşünmeme rağmen dosyayı fikri ve sınai haklar hukuk mahkemesi'ne gönderteceğim. ama kafamı kurcalayan bir soru var. o mahkeme tescilli 2 ürün için KHK'ya göre inceleme yaparken tescilsiz ürün yönünden de TTK'yı uygulayarak karar verebilir mi? şimdiye kadar hiç bu tür bir dava açmadığım için uygulamanın nasıl olacağını bilemiyorum. müvekkilin hak kaybı olmasını da istemiyorum. bu konuda bilgisi olan meslektaşların yardımları çok makbule geçecek. şimdiden teşekkürler.