Mesajı Okuyun
Old 06-02-2007, 06:08   #8
Cest la vie

Varsayılan Yu nov vatc'am seeyinnn?

Dil konusundan baslamisken yine dilden devam edeyim.

Buraya geleli 7 ay oldu ama ben hala 'zenci aksanini' dogru durust anlamiyorum!!! Yillarca bir kenara itilmis, hor gorulmus zenci kesim, gercekten Amerikan toplumunun ne yazik ki en alt tabakasini olusturuyor, akliniza gelecek en kotu seyler hep onlarda. Cogunun ekonomik durumu ortalamanin altinda ve bununla orantili olarak egitimsizler(mesela hukuk fakultesinde toplasan 15 kisi yoktur-Cinli ogrenci nufusu bundan cok daha fazla). Inanin televizyonda gordugumuz esitlik, yuksek mevkilerde bir zenci-bir beyaz gibi goruntuler sadece birer dilek, gosteris. Beyaz Amerikalilar cok cok zenginken(genellikle inanilmaz super villalarda oturup, en az 3-4 jeepleri var ve calismasalar da kendilerine en az on yil yetecek birikimlere sahipler), siyah Amerikalilar genellikle en alt seviye islerde calisip, zar zor geciniyorlar. Metro dahil toplu tasima araclarina binseniz, sizin gibi uluslararasi ogrenciler haric 'beyaz' goremezsiniz. Acikcasi bu gibi durumlarin sonucu olarak tehlikeliler de- suclar hep onlar tarafindan isleniyor, metro-otobus duraklarinda uyusturucu almak icin para istiyorlar vs.

Yillarca ayrik tutulmanin etkisi olarak, onlar da beazlardan nefret ediyor. Kendilerine ozgu, ingilizceden sapma bir dil gelistirmisler ve bu dilin resmiyet kazanmasini da istiyorlar! Egitimli ve ust seviyede olanlari normal ingilizce konusuyor ama kendi aralarinda konusurken yine bu dile gecis yapiyorlar.

Zamaninda Bill Cosby, 'Artik ayrimcilik yok, okuyun, kendinizi gelistirin, iyi yerlere gelelim hepimiz. Dilimizi de duzeltip normal Ingilizce konusalim' gibilerinden bir aciklama yapmis ve inanilmaz tepki toplamis.

Neyse, bu kadar genel bilgi verdikten sonra simdi maceralara gecelim :

Geldigimin ilk ayi. Alisverise gitmisim, kendi halimde tek basima alisveris yapiyorum. Zenci bir adam yaklasti ve bir sey dedi. 'Efendim?' dedim, soyledigini tekrarladi. 'No English, no English' diye cevap verdim.

Geleli 3 ay falan olmus. Telefon alacagim, hangi sirket daha iyi, hangisini alsam falan diye arastiriyorum. Ev arkadasimla ortalikta bakiniyoruz, ama soru da sormam gerek. Bir baktik satici zenci kocaman bir adam. Ev arkadasima 'ben simdi anlamayabilirim, bana destek olur musun' dedikten sonra adamin yanina gittik.

Ilk sorumu sordum, adam yanit verdi ama tek tuk kelime yakalayabildim! Adamdan korkuyorum, devasa birsey ve sert sert de anlatiyor. Ev arkadasima dondum, yalvaran gozlerle baktim. Bana ozetle anlatti ama o sirada adamin kizmis oldugunu farkettik. Ev arkadasim hemen 'yeni geldi de ingilizcesi cok iyi degil' diyerek durumu kurtardi. Ben de adami ikna etmek icin kendi ingilizcemi yaratarak soyle dedim: "I doesn't understanding, she understand me. Because I asking she." Adam yumusadi biraz ama ev arkadasimla goz goze geldigimiz anda gulme krizine girecegimizi anladim-o gulmeye baslamisti ve ben korkumdan dikkati kendi ustume cekmeye calisiyordum!

Iki hafta once bir fast-food restorantina gitmis, tek basima yemek yiyordum. Evime yakin bir yer ama zencilerin buyuk cogunlukla yerlestigi sinirin icinde-metroya da cok yakin. Neyse ben yemegimi yerken bir zenci amca geldi. Once kasaya gitti, ordakilerle birseyler konustu(calisanlar da zenci) ve sonra ordan uzaklasti-ben dikkat etmedim konusmalarina(ki etsem de anlamayacaktim pek ). Neyse ben aceleyle yiyorum ki, bir an once gideyim, adam yanima geldi, bir sey sordu(veya istedi). 'Sorry?' dedim, istegini tekrarladi. Ustu basi kirli serseri gorunumunde orta yaslarda bir adam, etrafta kimse yok ve ben ne dedigini anlamiyorum! Turkiye'de Burger King'te falan oturuken bazen gelip menu almamizi ya da patatesimizi falan isteyenler olurdu, benim de aklima o geldi. 'Bunu mu istiyorsun' diyerek cipsi uzattim, "no maaan, I don't want your food!(Hayir, yemegini istemiyorum!)" dedi. Cok sukur onu anladim ama onun ardindan gelen cumleyi yine anlamadim. Baktim olacak gibi degil, yine ayni taktigi kullandim "I just coming. Still doesn't understanding well. I am international. Sorry!" (Yeni geldim, hala iyi anlamiyorum, uluslararasiyim. ozur dilerim!-ama cok cok bozuk bir dilbilgisiyle!) Adam, ok dedi gitti cok sukur.

Son macerami da gecen hafta yasadim. Okuldan donuyorum, servise bindim. Sofor zenci bir bayan. En onde yine bir baska zenci bayan oturuyor ve bagira cagira sohbet ediyorlar(Anlamadigim icin once sohbet ediyorlar sandim). Sonra sesleri daha da yukseldi ve kulagima gelen sozler sunlar oldu:

-Bla bla vidi vidi, yu nov vatc'am seeyinn?(you know what I'm saying) bla bila, my son, bla bla, yu nov vatc'am seeyinn? vidi vidi.....
-No, bla bla, yu nov vatc'am seeyinn? vidi vidi falan filan, haysk uul(high school) yu nov vatc'am seeyinn? bla bla, falan filan...
-But you bla bla, vidi vidi yu nov vatc'am seeyinn?

Bir kendime geldim ki ben siritarak bir ona, bir buna bakiyor, anlamaya calisiyorum. Iyi ki de beni farkedemeyecek kadar sinirlilerdi, yoksa halim ne olurdu bilmem. Ama o gunden sonra ruyalarimda bile durup durup 'yu nov vatcam seyiin' deyip durdum. Her iki laflarindan biri o olunca beynime tekerleme gibi kazindi, ne yapayim.

Yu nov vatcam seeyinnn?