Mesajı Okuyun
Old 16-02-2021, 11:45   #1
beyzaözgür

Varsayılan Aydında mı İzmirde mi Avukatlık?

Herkese merhabalar değerli üstadlarım,

Ben halihazırda İzmir'de yasal stajımı yapmaktayım ve stajımın ikinci altıncı ayına girmek üzereyim.Ancak bu aşamada kafamda birçok soru işareti oluştu. Öncelikle aslen Aydınlıyım ve ailem Aydında yaşıyor. Burada kendi başıma kalıyorum. Tanıştığım avukatlarla konuştuğumda avukatlığın çevre işi olduğu ve bu sebeple kendi memleketimde mesleği icra etmemin mantıklı olduğunu söylüyorlar. Ayrıca bilineceği üzere Aydın kendi halinde küçük bir şehir iken İzmir üçüncü büyük şehir olmasının hem avantajlarına hem de dezavantajlarına sahip. Ancak avukatlık mesleğindeki dezavantajlarını haliyle mesleğin içinde tam olarak yer alamadığım için bilemiyorum. Tüm bu soru işaretlerinin yanında ben de İzmirde 10 yılda gelebileceğim düzeye Aydında hemen gelebileceğim gibi bir düşünceye kapıldım. Tüm bunların sonucunda kararsız kaldığım bir durumdayım. Eğer Aydında mesleğimi icra etmem daha mantıklı ise stajımı nakil yaptırmayı düşünüyorum.

Özetle sorularım şu ki; büyük şehirde mi küçük şehirde mi avukatlık yapmak faydalı ve etkin olur? Kendi memleketinde mesleği icra etmenin faydası ciddi manada görülür mü? Stajı hangi şehirde yaptığımızın önemi var mıdır?
Konu ile ilgili fikrini paylaşmak isteyen tecrübeli ve değerli meslektaşlarımın yorumlarını bekliyorum. Çok teşekkürler.