Mesajı Okuyun
Old 29-06-2007, 17:55   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ahz-u kabz yetkisi olmasa da, karşı vekalet ücreti tahsilinde sorun yaşanmaz, talep ederseniz, ödenir. Ödenmezse konunun ilgilisi olarak şikayet edersiniz, memur muamelesi iptal edilir. Ama müvekkilden alınması gereken asgari tutardaki vekalet ücretinde dahi sorun yaşanacağı kanısındayım. Çünkü artık müvekkilin alacağının sınırlarına girilmektedir, ahzu kabz yetkisi yoktur ve icra müdürünün, avukatın müvekkilinden vekalet ücretini önceden tahsil edip etmediğini bilmesi olanaklı olmadığı gibi, -hele ücretin yasal düzenlemeye göre ütopik de olsa peşin alıması gerektiği varsayımı da cabası- araştırmak gibi bir hak ve yetkisi de yok. Burada salt vekilin beyanıyla asilin alacak miktarına girilemeyeceği düşüncesindeyim. Asilden tahsili gereken vekalet ücreti icra dairesinin değil, avukatın sorunudur. Ayrı bir hukuki ilişkidir. Asil ben avukata ödemem gereken vekalet ücretini peşin peşin ödedim, sen benim yerime nasıl karar verir de mükerrer ücret tahsilatına sebep olur, ahzu kabz yetkisi vermediğim vekile benim alacağımdan ödeme yaparsın derse, müdür kendini neye dayanarak savunabilir? Ancak en başta söylediğim gibi, icra karşı vekalet ücretinde hiç bir sorun yok.

Saygılarımla..