Mesajı Okuyun
Old 10-02-2002, 14:15   #3
Seyyah

sayın ambarlılar,
sorunuza standart bir adliyede bulunması gereken mekanları, şöyle bir sıralayarak cevap vermek istiyorum.
bence bir adliye binası herşeyden önce diğer kamu binalarından ayrı, bağımsız bir yapı olmalı. ayrıca,
yeterli genişlikte ve işlevine uygun şekilde donatılmış bir kitaplık,
geniş, kullanışlı ve otomasyona elverişli bir arşiv bölümü,
yeterli genişlikte, yine yeterince tefriş edilmiş hakim ve savcı odaları,
hakim ve savcı odalarına yakın, amirleriyle direkt bağlantı kurulabilecek imkanlarla donatılmış, kalem odaları, müdür seksiyonu,
hakim ve kalem için ayrılan mekanlardan kolaylıkla ve doğrudan ulaşılabilecek yeterli genişlik ve yükseklikte ayrı duruşma salonları,
duruşma salonlarını çepeçevre kuşatan "O" biçiminde yine yeterli genişlik ve yükseklikte koridor bölümü,
birim arşivini de içerisinde barındıran icra dairesi,
seçim bürosu görevlilerinin bulunduğu ve kurul toplantılarının yapılabileceği bir mekan,
avukatların duruşma salonlarına yakın noktalarda duruşma sırasını rahatça bekleyebilmelerini temin edecek genişlikte, yeterince tefriş edilmiş salonlar,
baro yönetimi ve/veya temsilciliği ve adli yardım bürosu için gerekli mekanlar,
adli sicil bürosu için gerekli ve yeterli mekan,
emanet eşya deposu, idari büro mekanı,
tutuklu ve hükümlülerin adliyede bulundukları süre içerisinde muhafazalarını temin için gerekli ve yeterli mahaller, bu mahallere yakın ve özel hizmet araçlarının parkedebileceği özel bir otopark,
giriş bölümüne yakın bir ana karakol ve güvenlik noktaları için gerekli mekanlar,
her katta bulunması gerekli özel ve genel tuvaletler,
adliye çalışanları ile adliyeye işi düşenler için gerekli bir otopark,
idari bürolar...
bunlar bir çırpıda aklıma gelen aslında standart bir adliyede bulunması gerekli mekanlar...
bunlara ilaveten, adliye çalışanları ile adliyeye işi düşenlerin gerektiğinde yararlanabilecekleri kafeterya, market ve lokanta bölümü,
küçük de olsa ilk yardım hizmeti verilebilecek bir revir,
yaz-kış yeşil kalabilen bitkilerle bezenmiş bir kış bahçesi
(tüm adliye mekanlarından izlenebilir olması tercih edilir),
ısıtma-soğutma aygıtlarının diğer çalışma katlarından bağımsız şekilde yerleştirileceği ayrı bir bina yahut bölüm,
bir kriminal laboratuvar ve idare büroları,
özellikle adliye ana giriş kapısının açıldığı müstakil bir bahçe bölümü...
çok amaçlı kullanılabilecek bir toplantı ve konferans salonu...
bunlar da sonradan aklıma gelenler..
ülkemizin adliye binalarının hemen hiçbirinde doğal ışık alan ortamlar yok; bu kişisel olarak beni çok rahatsız ediyor, abartılmış yahut ihmal edilmiş yapay ışıklandırma zaten sevimsiz olan adliye binalarını daha da bir çekilmez yapıyor. binalar hep dörtgen biçiminde yapılıyor, "O" yahut "U" biçiminde, ortasında güzel ve bakımlı bir bahçe barındıran bir binaya pek rastgelmedim, gördüğüm bir iki örneğin ise ortasındaki alanların bahçe yerine yer sıkıntısı nedeniyle çeşitli standart alanlar için kullanıldığını görmekten üzüntü duydum. hatta bu şekildeki bazı bahçe alanlarına ulaşan kapıların mühürlü ve kilitli olduğunu görmek beni ziyadesiyle rahatsız ediyor.
yine adliyelerde kitaplık yahut kütüphane bölümü hep ihmal edilir, ayrılmış bir alan varsa bile verimsiz ve işlevsiz bırakılır. bu da rahatsız edici bir olgu ama işin doğrusu pratikte, aşağı yukarı her hakim/savcının odasında mütevazi de olsa kendine özel bir kitaplık olduğundan, adliyeye işi düşenlerin ise hemen hiçbirinin kitaba ulaşma gibi bir problemleri olduğunu görmediğimden kütüphane hiç olmasa dahi yokluğu farkedilmez gibime geliyor. aslında ideal bir adliyeyi kütüphanesiz düşünmemiz mümkün değil düşüncesindeyim.
teziniz konusunda başarılar diler, saygılar sunarım.