Mesajı Okuyun
Old 24-03-2015, 17:05   #1
serlaw

Varsayılan Hukuk Büroları İcra Müdürlüğü ayrımı...

Saygıdeğer meslektaşlarım,
Öncelikle henüz mesleğin başında bir stajyer avukat olduğumu ifade etmek isterim.
Bugün bir hukuk bürosundan cep telefonuma gelen bir mesaj aynen şöyledir. "Sn. Borçlu yaptığınız alışverişten dolayı borcunuzu ödemediğinizden hakkınızda icra takip işlemi başlamıştır. Mesai saati bitimine kadar ödeyiniz. Aksi halde banka ve posta çeki hesabınıza, ortak olduğunuz şirketlerdeki hisselerinize haciz konulacağını ve maaş haciz kesinti işlemi uygulaması ve mernis adresinize haciz işlemi yapılacağını bildiririz. İrt. Tel:..."
İşin esasını anlatma gereği duymuyorum, zira bu husus açılacak davada zaten tartışılacaktır.
Benim takıldığım nokta, daha hakkımda icra takibi dahi yapılmadan (e-devletten kontrol ettim) ve avukat stajyeri olduğumu bilerek tarafıma bu şekilde gönderilen SMS içeriğidir.
İcra takip işlemi başlatıldığının belirtilmesi tamamen gerçeğe aykırıdır. Ayrıca takip başlatılsa dahi, kesinleşmemiş bir takip nedeniyle haciz yapılamayacağı tüm hukukçuların da bilmesi gereken bir olgudur.
Zaten borcun kaynağı ve miktarı da belirtilmiyor mesajda. Amaç sadece muhtemel takip borçlusuna gözdağı vererek tahsilatı yapabilmek.
Alacağın varlığı ya da yokluğu, karşı tarafın icra hukuku bakımından hakları hiç düşünülmeksizin, sırf müvekkilin alacağına bir an önce kavuşabilmesi amacıyla bu içerikli bir mesaj göndermek ne kadar meslek etiği ile uyumludur bilemiyorum.
Kaldı ki, kendilerine aleyhime takip ya da dava yoluna gidebileceklerini ancak aranarak ya da SMS yolu ile rahatsız edilmek istemediğimi söylediğim halde, telefon numaramı ilgili sisteme kaydettiklerini, bu nedenle mesajların otomatik gönderildiğini, mesaj gönderimini engelleyemeyeceklerini, keza borçlu olmam nedeniyle tarafıma mesaj gönderilmesinde bir sakınca da bulunmadığını söylemektedirler.
İlgili hukuk bürosundan sorumlu avukatı baroya, yine avukat ile takip personelini de savcılığa şikayet etmeyi düşünüyorum.
Öncelikle hukuk bürosunun tavrının ve buna karşın yapacağım şikayetin meslek etiği açısından ne kadar uygun olduğunun/olacağının tartışılmasını istiyorum, ki şikayetimi huzurla yapabileyim.
Değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar dilerim.

Stj. Av. Serdar AYDIN